štvrtok , 29 februára 2024
Home / Zaujímavosti / Tipy a triky / Prečo vypadávajú vlasy?

Prečo vypadávajú vlasy?

Čo stojí za zvýšeným vypadávaním vlasov? Prečo má niekto bohatú hrivu a iného trápia kúty už v mladom veku?

Ani odborníci nevedia so stopercentnou istotou povedať, prečo jednému vypadávajú vlasy viac, než tomu ďalšiemu. V každom prípade však vieme aspoň to, čo vypadávanie vlasov v značnej miere ovplyvňuje.

Faktory vplývajúce na vypadávanie vlasov

Za všetkým hľadaj gény, hormóny, ale aj nesprávnu kozmetiku, pričasté umývanie vlasov, špecifické ochorenia (autoimunitné choroby, lupus, diabetes) a tiež slnečné žiarenie. To sú najčastejšie príčiny, ktoré zhoršujú kvalitu vlasov, a teda spôsobujú aj ich vypadávanie.

Ktorým z nich sa dá predísť, čo je v našich silách zmeniť k lepšiemu, a zamedziť tak neželanému vypadávaniu vlasov, a čo naopak neovplyvníme?

Gény a hormóny ako postrach kvality vlasov

Gény si človek nevyberie. Sú mu skrátka dané a ovplyvňujú ho celý život. Pozitívne i negatívne. Aj preto biologické predispozície na vypadávanie vlasov, respektíve skoré plešatenie, ktoré nám boli dané od otca či matky, veľmi neovplyvníme.

Rovnako tak na nás vplývajú hormóny, a to nielen u mužov. Na rast a vypadávanie vlasov má rozhodujúci vplyv najmä zvýšená hladina androgénov, čo sú mužské pohlavné hormóny, ktoré produkujú muži i ženy.

A v neposlednom rade vlasom škodia rôzne zdravotné ťažkosti ako lupus, ochorenie štítnej žľazy, cukrovka. Pozor aj na nedostatok železa, poruchy príjmu potravy a anémiu. V prípade vyliečenia daných ochorení dochádza zvyčajne k zlepšeniu stavu vlasov, obnoví sa ich rast a obmedzí vypadávanie vlasov.

Stres a zlá životospráva ako hrozba pre zdravé vlasy

Stres ovplyvňuje mnoho, rast vlasov nevynímajúc. Ľudia žijúci neustále pod tlakom sú náchylnejší na vypadávanie vlasov, niekedy ide o straty dočasné, no pri dlhodobom strese možno hovoriť aj o chorobných stavoch vedúcich k dermatofytóze – typ plešatenia.

Taktiež nevyvážená strava neobsahujúca dostatok živín stojí za dočasným vypadávaním vlasov. Tu je zväčša riešenie možné a je plne v našich rukách. Stačí do stravy doplniť bielkoviny a vitamíny a netýrať telo extrémne nízkym príjmom kalórií.

Pozor si je treba dať aj na pričasté umývanie vlasov nesprávne zvoleným prípravkom, ako aj na nešetrné farbenie vlasov. Dané procedúry významne ovplyvňujú kvalitu vlasov a majú vplyv na ich vypadávanie.

A aby toho nebolo málo, aj slnko vie našim vlasom dosť uškodiť. Nekontrolovaný pobyt na priamom slnku bez ošetrenia vlasov je škodlivý. Spôsobuje totiž ich zvýšenú lámavosť, následkom čoho sú nepekné rozštiepené končeky vlasov. Najviac ohrozené sú svetlejšie typy ľudí, obzvlášť tí s blond a sivými vlasmi. Taktiež pozor na plešiny, tu síce riziko vypadávania vlasov odpadá, avšak hrozí spálenie hlavy.

zdroj/foto: reparexshop.sk/Pixabay

Komentáre

komentáre