Narodilo sa vám vytúžené dieťatko a ste šťastím aj strachom celí bez seba? To je pochopiteľné, čerstvé rodičovstvo so sebou prináša zmiešané pocity, a to aj vtedy, keď je dieťatko celkom zdravé.
Avšak čo v prípadoch, kedy s ním nie je všetko v poriadku a potrebuje rehabilitovať? Ako postupovať a zachovať si chladnú hlavu?
Novorodenec, ktorý potrebuje rehabilitáciu
Čoraz viac detičiek sa rodí s poškodením mozgu. Môže k nemu dôjsť ešte počas prenatálneho vývoja, pri pôrode či po ňom. Najčastejšie to býva spôsobené tzv. asfyxiou novorodenca – ide o nedostatočne okysličené telo dieťatka. Najviac sa to dotýka predčasne narodených detí.
Dôsledky tohto poškodenia bývajú rôzne. Pravdou je, že aj krátky okamih bez prísunu kyslíka stačí na to, aby došlo k nezvratným poškodeniam, ktoré sa prejavia buď okamžite, alebo po istom čase. Najohrozenejšie je však mozgové centrum pre pohyb, nakoľko môže dôjsť k poškodeniu motoriky a koordinácie, ako aj k narušeniu psychického vývoja. Častým následkom je detská mozgová obrna, ale tiež poruchy správania a učenia, ktoré sa prejavia až v staršom veku.
Vojtova metóda ako účinná pomoc
Veľmi dôležitá je včasná a správna diagnostika. Na tú je však potrebný skúsený špecialista, ktorý rozpozná oneskorenie u dieťaťa prakticky ihneď a dokáže rodičom odporučiť ďalšie správne postupy a liečbu. Predovšetkým ako zvládnuť Vojtovu metódu.
Vojtova metóda bola pôvodne určená najmä pre deti s detskou mozgovou obrnou, skoliózou a neurologickými poruchami. Ak boli tieto poruchy rozpoznané v raných mesiacoch a rehabilitácia pre deti prebiehala správne, zvyčajne sa podarilo prekonať príznaky ochorenia.
Ani Vojtova metóda však nie je žiaden zázrak. Predovšetkým pri závažnejších diagnózach a neskorej diagnostike môže skôr napomôcť a zlepšiť stav dieťaťa, nie celkom odstrániť vzniknutý zdravotný problém.
Čo je to Vojtova metóda?
Vojtova metóda, inak známa aj ako reflexná lokomócia, pozostáva z dvoch častí. Z diagnostiky a terapie. Diagnostiku má na starosti detský neurológ, ktorého úlohou je vyhodnotiť polohovacie reakcie dieťatka. Následne, na základe výsledkov jeho pozorovaní, je na ňom, či odporučí rehabilitáciu pre dieťa.
Pri Vojtovej metóde ide o súbor špeciálnych cvičebných techník používaných na liečbu porúch pohybového aparátu. Objavil ju doktor Václav Vojta. Jej základným princípom je fakt, že v centrálnom nervovom systéme človeka sú geneticky zakódované vrodené pohybové vzorce.
zdroj/foto: Wikipédia/Pixabay
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.