sobota , 20 júla 2024
Home / Dieťa / Čo sa robí s bábätkom tesne po pôrode?

Čo sa robí s bábätkom tesne po pôrode?

Každá mamička je po pôrode veľmi unavená, slabá a ubolená, no zároveň aj tá najšťastnejšia žena na svete. Avšak pôrod nie je vyčerpávajúci len pre matku, ale aj pre samotné dieťa. Samozrejme, nikto z nás si nemôže pamätať, ako prechádzal pôrodnými cestami :), no dá sa pochopiť, že aj dieťa, ktoré strávilo deväť mesiacov v maternici, podáva tiež istý výkon a spolupracuje s mamičkou, aby prišlo na svet.

Vo chvíli, keď matka porodí dieťa, pôrodník ho položí na pripravenú podložku k nohám matky a ako prvé musí odsať hlien z nošteka a úst. Je potrebné urobiť tento úkon skôr, ako začne dieťa plakať, aby nevdýchlo zvyšok plodovej vody do dýchacích ciest. Následne sa utierajú oči, aby sa predišlo zápalu spojiviek.

Potom nastáva príležitosť na prvý kontakt, keď lekár položí dieťa matke na brucho v prípade, ak išlo o pôrod prirodzenou cestou. Veľa mamičiek túži mať “telo na telo” ešte s pupočnou šnúrou. Následne sa pupočná šnúra podviaže svorkami a dieťa prevezme pediater alebo sestrička. Zvyčajne na vyhriatej podložke sa dieťa poutiera – plodový maz sa hneď neumýva.

Sestrička dieťatko odváži, odmeria, napíše priezvisko na lýtko alebo stehno bábätka a pripne na zápästie a nožičku identifikačný štítok s číslom a menom dieťaťa. Následne je bábätko zabalené do perinky a opäť putuje k svojej mame a priloží sa k prsníku. Je to neopísateľná chvíľa. Ide o vzácny okamih, kedy sa začína krásny vzťah matky a dieťaťa a zároveň má táto chvíľa aj obrovský význam pre začiatok dojčenia. Hoci matka ešte zostáva na pôrodnej sále, dieťa sa dostáva na novorodenecké oddelenie, kde sa dokončia základné vyšetrenia.

Pri hodnotení zdravotného stavu novonarodeného bábätka sa používa tzv. Apgar skóre. Ide o bodovací systém, pri ktorom sa dieťa hodnotí hneď po pôrode (1 minútu po narodení) a potom opäť po 5. minútach. Lekár skúma dýchanie, pulz, pohyby, farbu kože a reakcie na podnety. Ak má novorodenec 8-10 bodov, je to zdravé dieťa. Ak ide o rozhranie 4-7 bodov, dieťa má ťažkosti, ktoré môžu po krátkej dobe odoznieť. 2-3 body znamenajú, že dieťaťu treba okamžite pomôcť a pokúsiť sa ho stabilizovať.

Ak vás v blízkej dobe čaká pôrod, tak vám držíme palce, aby všetko dobre dopadlo a vy ste mali svojho drobčeka v náručí.

foto: flickr.com, en.wikipedia.org

Komentáre

komentáre