pondelok , 24 júna 2024
Home / Rodina / Denník STATOČNEJ / História kuchynských robotov: Od miešača vajec k multifunkčnému zázraku

História kuchynských robotov: Od miešača vajec k multifunkčnému zázraku

Čo by bola kuchyňa bez výkonného kuchynského robota! To si už väčšina z nás ani nedokáže predstaviť. Pomáhajú nám mixovať, miesiť, sekať, skrátka s nimi je varenie i pečenie zábavou.

Ale varilo sa aj pred vynájdením tohto jedinečného pomocníka. A hoci je to predstava veľmi nepríjemná, pre mnohých priam nemožná, je to tak. Kuchynské roboty tu s nami neboli stále. Aká je ich história, kedy, kde a prečo vznikli?

Prvotné pokusy o kuchynský robot

Varenie a vypekanie je staré ako samo ľudstvo. Sekanie, drvenie, miešanie, bežné práce v kuchyni, ktoré spájajú kuchárov a gazdinky na celom svete. Zrejme všetkým sa veľmi uľavilo, keď konečne prišla snaha trochu im uľahčiť každodenné „trápenie“ – prvý mixér.  Stalo sa tak v roku 1857, kedy si istý americký vynálezca Ralf Collier nechal patentovať prístroj s názvom „miešač vajec“. Zrejme sa však nedostal do každej domácnosti či vývarovne, keďže o tridsať rokov neskôr prišiel s obdobným nápadom pekár W. Johnson, značne unavený z ručného miesenia cesta vo svojej pekárni. Tu sa datuje aj vznik prvého elektrického mixéru.

O masovom rozšírení elektrického mixéra, predchodcu najlepšieho kuchynského robota, však možno v Spojených štátoch hovoriť až okolo roku 1920. Vtedy sa prístroj využívaný najmä na výrobu mliečnych koktejlov nachádzal asi v každej priemernej americkej domácnosti.

Prvý masovo rozšírený mixér u nás

Naše praprababky sa museli s ručným miesením trápiť o čosi dlhšie ako ich americké vrstovníčky. U nás sa mixér rozšíril do domácností až začiatkom 60. rokov 20. storočia. Prvým masovo používaným modelom bol tzv. Pragomix Special od firmy ETA, ktorý vznikol ešte v 50. rokoch. Zábavné však je, že hoci ho gazdinky túžili mať vo svojej kuchyni, najprv ani nevedeli, na čo sa má daný prístroj používať. Až cielená masová reklama v roku 1958 predstavila nevídané výhody mixéra, a tak nečudo, že sa jeho zásoby behom pár dní celkom vypredali.

Kuchynský robot v čase

Kuchynský robot, to bol od počiatku nielen skvelý pomocník v kuchyni, ale aj štýlový doplnok domácnosti. A tak sa prirodzene začali výrobcovia predbiehať, kto vytvorí farebnejší a modernejší variant tohto domáceho spotrebiča. Rovnako však začali prichádzať do popredia rozšírené funkcie mixérov a šľahačov, čoraz viac zamerané na uľahčenie výroby sladkých dezertov.

ilustračné foto
ilustračné foto

Prvé viacfunkčné mixéry, predchodcovia dnešných robotov, k nám prišli, v porovnaní so západnou Európou a Amerikou, trochu oneskorene – až začiatkom 90. rokov. Prelomom bol kuchynský robot s dvoma rotačnými jednotkami. Išlo o univerzálneho pomocníka, ktorý dokáže miešať, hniesť cesto, mlieť kávu, mak aj mäso, strúhať zeleninu a lisovať ovocie.

S čoraz väčšou ponukou výrobkov sa logicky rozširuje aj sortiment, a tak sú dnes k dispozícii mixéry určené na výrobu smoothie, sekanie byliniek či mäsa v rozličných prevedeniach, prípadne sú mixéry a šľahače súčasťou väčších kuchynských robotov.

zdroj: Wikipedia, Flickr, okay.sk

Komentáre

komentáre