pondelok , 24 júna 2024
Home / Dieťa / Školský batoh pre najmenšie deti: Ako by mal vyzerať?

Školský batoh pre najmenšie deti: Ako by mal vyzerať?

Nástup do školy je veľká vec – pre prváka aj pre rodiča. Nové povinnosti, iný režim a čo tie všetky pomôcky, ktoré dieťa pri nástupe do školy musí mať? Zabudnúť nemožno ani na správnu školskú tašku, do ktorej si perá, zošity a farbičky vloží.

Ak vás trápi, aby ste vybrali tú najlepšiu školskú tašku pre vaše dieťa, čítajte ďalej a my vám poradíme, čo je potrebné si pri jej výbere všímať.

Váha tašky prváčika

Prieskumy sú neúprosné – deti sú preťažené, a to ako psychicky, tak fyzicky. Veľmi zaťažujúce sú práve školské batohy, ktoré po naplnení učebnicami a ostatnými pomôckami často vážia aj vyše 5 kilogramov. To je vskutku nebezpečné, pretože detský chrbát týmto každodenným preťažovaním výrazne trpí, pričom neraz to vedie ku skolióze a ďalším vážnym zdravotným komplikáciám. 

Podľa Úradu verejného zdravotníctva by mala školská taška pre prváka vážiť maximálne dva a pol kila, respektíve jej váha by mala byť do 10 % hmotnosti dieťaťa.

Ideálne školské tašky do 1. triedy

Školské tašky ideálne pre prvý stupeň základnej školy sú také, ktoré okrem dôrazu na zdravé nosenie a nezaťažovanie detskej chrbtice kladú dôraz aj na variabilitu a flexibilitu tašky. Je praktické, ak sa batoh dokonale prispôsobí postave dieťaťa a doslova rastie spolu s ním, a to vďaka sťahovacím ramenným popruhom a hrudnému popruhu.

Výhody batohov, ktoré si všímajte

  • anatomicky tvarovaný chrbtový systém a dostatočne široké popruhy
  • hrudný pás a prepracované polstrovanie
  • bezpečnostné reflexné prvky po všetkých stranách školskej tašky
  • praktické vrecká, pútka a menovky
  • kabínka na kľúče

Školskú tašku vyberte spolu s dieťaťom

Ráta sa, ak okrem zdravotného a funkčného hľadiska vezmeme do úvahy aj názor budúceho školáka. Tašku vyberajte spolu s dieťaťom a dajte mu na výber z tašiek, ktoré zodpovedajú Vašim požiadavkám. Nech si samo zvolí motív a farbu tašku a rovnako tak istotne privíta, keď bude mať príležitosť doladiť si k batohu aj peračník a ďalšie príslušenstvo.

zdroj: topgal.sk

Komentáre

komentáre