utorok , 19 marca 2024
Home / Radíme / Poznáte kinesiotaping?

Poznáte kinesiotaping?

Máte problémy pri pohybe? Pociťujete bolesť? Ak sa nechcete stále dopovať liekmi proti bolesti, možno by ste mohli vyskúšať “kinesiotaping”. Ak neviete presne, o čo ide, prečítajte si rozhovor s fyzioterapeutom Petrom Čálikom, ktorý nám túto tému troška priblížil…

Čo je to vlastne kinesiotaping?

Ide o aplikáciu elastických pások na pokožku v priebehu svalu. Používajú sa ako prevencia pri poruchách pohybového aparátu. Po aplikácii umožňuje svalom ideálne napätie, neobmedzuje prietok krvi a lymfy a mierni bolesť. Tejpy sú rôznej farby vyrobené zo 100% bavlny a svojimi vlastnosťami sa približujú k  vlastnostiam ľudskej pokožky. Samotný tejp je vyrobený s 10 – 15 % napätím. Vlastnosť elasticity tejpu je zachovaná 3 – 5 dní a je vodeodolný.

Peter Čálik

Pre akých pacientov je táto metóda vhodná?

Tejp sa využíva v traumatológii, ortopédii, pediatrii, neurológii, zastúpenie má v športovej medicíne a  v medicíne veterinárnej.  Treba tiež spomenúť určité diagnózy, pri ktorých sa indikuje. Ide o skoliózy, bolesti neurologického pôvodu, bolesti chrbtice, úponové svalové bolesti, deformity nohy a iné. Je určený pre všetky vekové kategórie.

Sú aj prípady, kedy nie je možné absolvovať kinesiotaping? (Pre akých pacientov nie je vhodná?)

Aj aplikácia kinesiotejpu má kontraindikácie. Kontraindikované sú pigmentové kožné útvary, otvorené rany, alergia kože na tejp, zápaly kože, ekzémy, kožné hnisavé prejavy a ďalšie.

Kde sa využíva? (Používajú ju len fyzioterapeuti alebo aj iní odborníci?)

Kinesiotejping využívajú rehabilitační lekári, fyzioterapeuti, maséri a iní medicínski pracovníci. Toho času je známy celosvetovo a obľúbený medzi športovcami.

Môžu tejpy nahradiť aj lieky od bolesti?

V určitom zmysle slova možno povedať, že áno. Všetko závisí od diagnózy a pacientovho stavu. Tejp napomáha skráteniu doby liečenia, možno ho považovať  ako podpornú terapiu pri určitých ochoreniach. Urýchľuje hojenie a regeneráciu tkanív a tým redukuje bolesť.

Môžu kinesiotaping podstúpiť aj tehotné ženy alebo ženy po pôrode?

Samozrejme, že tejping je učený aj pre tehotné ženy, využívajú ho ak sa vyskytne bolesť chrbtice na jej redukciu a môže sa tiež aplikovať aj po pôrode v rámci rekonvalescencie – doby liečenia.

Ako dlho môže mať pacient tejpy na svojom tele?

Ako už bolo vyššie spomenuté, tejp si udržuje  elasticitu  3 – 5 dní, takže doba „nosenia“ je od 1 – 5 dní.

Je následne odstránenie bolestivé?

Odstránenie tejpu bolestivé nie je, pretože sa aplikuje na „pripravenú“ pokožku, ktorá by mala byť neochlpená a odmastená.

Ako často môže pacient podstupovať kinesiotaping?

Po odstránení tejpu je vhodné nechať pokožku voľne „dýchať“ niekoľko dní a môže sa znova indikovať.

foto: commons.wikimedia.org

Komentáre

komentáre