pondelok , 27 mája 2024
Home / Dieťa / Nevyhnutnosť vitamínu D od tehotenstva až po starobu

Nevyhnutnosť vitamínu D od tehotenstva až po starobu

Vitamíny sú pre ľudský organizmus hnacím motorom. Dodávajú nám energiu, silu, podporujú imunitu… A tak je tomu od počiatku až do konca života. 

Na čo všetko slúži vitamín D? V čom má nezastupiteľné miesto pre tehotné, pre deti a na čo ho potrebujú dospeláci?

Vitamín D od tehotenstva až po starobu

Potreba, doslova nevyhnutnosť vitamínu D sa s nami ťahá po celý život. Od tehotenstva až po starobu. Asi aj preto väčšina z nás slnko a jeho hrejivé lúče neustále vyhľadáva, a keď chýbajú, sme akísi nesvoji.

Vitamín D v tehotenstve

Vitamín D je silný spojenec, počas gravidity ženy hneď dvojnásobný, preto hurá na slnko! Podporuje totiž imunitný systém mamy, ako aj vyvíjajúcu sa imunitu plodu.

Ak je ho v tele budúcej mamy nedostatok, je potrebné dopĺňať ho dieťatku v tekutej forme.

Déčko a bábätká

A čo déčko a už narodené detičky? Ak im chýba, môže hroziť mäknutie kostí, následkom čoho je aj väčšia náchylnosť na zlomeniny, ako aj zvýšená pravdepodobnosť vzniku rachitídy (krivice). Vitamín D u najmenších detí však podporuje nielen správny rast kostí, ale naďalej vplýva aj na celkovú imunitu organizmu.

A čo vitamín D a staršie deti?

Okrem zdravých kostí a imunity ovplyvňuje vitamín D aj to, či máme zdravé zuby, chráni pred ušnými infekciami a infekciami dýchacieho aparátu.

Dospelosť verzus vitamín D

Déčko na nás vplýva i v dospelosti, a to doslova na celé naše telo a jeho správne fungovanie. Naďalej ovplyvňuje imunitný systém, ale chráni aj pred civilizačnými chorobami, pred vysokým tlakom a podporuje činnosť mozgu a mentálny stav človeka.

S déčkom aj na staré kolená

Ako starneme, je pravidelný a dostatočný prísun vitamínu D veľmi dôležiťý. Aj preto, že:

  • napomáha udržiavať rovnováhu,
  • znižuje riziko pádov a zlomenín,
  • udržiava kognitívne (poznávacie) funkcie.

A tak, vždy, keď sa dá, vybehnime na slniečko a tešme sa nielen z pozitívnej energie, ktorou nás dobíja, ale aj z jeho ďalších zdravotných benefitov.

foto: Pexels

Komentáre

komentáre