utorok , 19 marca 2024
Home / Dieťa / Aktivity / Jumping – veľká vlna fitness driny a zábavy v jednom

Jumping – veľká vlna fitness driny a zábavy v jednom

Ako schudnúť??? To je veľmi častá téma najmä medzi ženami. U niektorých sú diéty ako na bežiacom páse… Možno niekto iný rieši práve len ten bežiaci pás. Až nakoniec väčšina ľudí dospeje k tomu, že stačí len upraviť stravu, t.j. netýrať sa diétou a k tomu pridať troška pohybu a výsledky sa dostavia. 
Čo tak vyskúšať práve ten pohyb zábavnejšou formou? Akou? Reč je o trampolínach…
Jumping! Schudnúť prebytočné kilogramy, zabaviť sa a byť ešte aj s kamoškami ⇒ trampolíny na tento účel ako stvorené.
Všetko, čo nás zaujímalo ohľadom jumpingu, sme sa opýtali trnavskej trénerky jumpingu Moniky Babulicovej, ktorá svojou chuťou do cvičenia pobláznila už niekoľko žien 🙂

Monika, odkedy sa venuješ jumpingu? 

Pamätám si úplne presne ako som sa dostala k tomuto úžasnému športu. Ale pekne po poriadku. K športu ako takému som bola vedená od malička, bolo pre mňa prirodzené športovať, či už formou obyčajného pohybu na záhrade alebo lietania po ihrisku s kamarátmi. Neskôr, ako dorast, som sa zamerala ku konkrétnemu športu, ale nikdy som nebola vrcholový športovec. Časom prišlo obdobie, kedy sa mi zmenili záujmy a i napriek rýchlym rukám, vďaka ktorým sa mi v ping-pongu  veľmi darilo, určite to všetci poznáme, prišlo obdobie puberty a dospievania, kedy som sa prestala venovať akémukoľvek športu. A tak, keď už zo mňa bola žena, jedného dňa som sa postavila pred zrkadlo a obzerala sa, myslím, že celkom aj zdravo sebakriticky prišiel opäť ten ,,chtíč“ niečo so sebou robiť. Nie kvôli iným, ale kvôli sebe, aby som sa cítila krásna a zdravá, vo forme. Hľadala som rôzne spôsoby, ako sa ,,efektívne“  hýbať, ale nič ma tak nebavilo a (úprimne?) zo žiadnej lekcie som neodchádzala doslova mokrá ako zmoknutá myš. Začala som teda chodiť ako klient na lekcie jumping-u  v mieste môjho bydliska, v tejto pozícii klienta som bola asi dva roky. Časom som sa presťahovala do iného mesta, a v podstate tam to celé začalo. V práci som zrealizovala projekt na podporu zdravia a pohybu pre deti predškolského veku, v ktorom som zahrnula i tzv. jumpig kids, čo sú jumping lekcie prispôsobené nielen predškolskému veku tak, aby lekcie dieťa v rámci jeho veku pohybovo zvládlo. V rámci projektu boli zakomponovaní i rodičia. Snažila som sa preniesť moju skúsenosť s týmto športom i k ďalším ľuďom. A ono to vyšlo.

Musíš mať špeciálny kurz?

Áno. Keďže projekt vyšiel a získali sme grant v plnej výške, mohlo sa začať s realizáciou, a tá v sebe zahŕňala nielen nákup pomôcok, ale i sebavzdelávanie. Takže som si našla najbližší voľný termín školenia a išla do toho. Vďaka školeniu som získala teoretické, ale aj ďalšie praktické skúsenosti ako efektívne a profesionálne viesť svoje lekcie. Rovnako som sa naučila ako správne technicky cvičiť na trampolíne.  Školenie toho zahŕňa v sebe naozaj veľa a hlavne sa zameriavaš aj na zdravotné aspekty. Avšak myslím si, že dobrého trénera, ku ktorému sa klienti radi vracajú, nenájdeš podľa množstva certifikátov a licencií. Človek by si pomyslel, že to môže robiť každý- prídeš, postavíš sa pred klienta a ,,makáme“, ale vskutku nie je to tak. Som presvedčená, že vo všetkom musí fungovať rovnováha, aj v tomto. Ak sa seba vzdelávaš, lebo chceš ponúknuť ľuďom kus seba a úprimne chceš klientom pomôcť vtedy sa učíš praxou a školeniami, vďaka ktorým získaš licenciu na oblasť, v ktorej sa vzdelávaš. Ale ak je to opačne, že najprv licencie a ,,papiere“, a potom to ostatné, asi nie si ten vhodný typ byť trénerom, rozumieš mi, ako to myslím? A tak som v pozícii trénera niečo cez dva roky.

Čo všetko môžeme precvičiť jumpingom?

Jumping je ideálnym športom na formovanie postavy a skrýva v sebe množstvo unikátnych výhod. Zo zdravotného hľadiska pôsobí veľmi dobre na všetky oblasti ľudského tela, preto patrí medzi účinné formy pohybu. Podstatou cvičenia sú rôzne náročné kombinácie rýchlych a pomalých poskokov, dynamických šprintov, silových, ale i balančných prvkov, tie zvyšujú odolnosť vestibulárneho aparátu a posilňujú sa svalové segmenty. Keďže sa na mojich lekciách staráme o naše svalstvo, nezabúdame ani na strečing, ktorý je pri fyzickej aktivite veľmi dôležitý. Bez neho to jednoducho nepovedie k zdraviu.

Pre koho jumping nie je vhodný? A pre koho naopak úplne nevhodný?

Myslím si, že jumping je vhodný skoro pre všetky vekové kategórie. Program je prepracovaný tak, aby vytváral zábavnou formou fyzickú a duševnú rovnováhu. Úplne nevhodný môže byť pre ľudí, ktorí majú vážne zdravotné problémy skonzultované so svojim lekárom.

Každá jedna klientka, ktorá ku mne príde na lekciu je krásna žena! Avšak nie každá sa takou aj vidí. Znie to ako klišé, ale je to pravda, že v prvom rade sa musíme mať rady my samy, potom nás budú milovať aj ostatní. Byť inšpiráciou jedna pre druhú, pre tie obyčajné ženy, prosto byť hrdé, že sme ženy.

Aké má výhody tento šport? Má aj nevýhody?

Výhod je naozaj veľa, ale môžem spomenúť tie TOP-ky: výborne spaľuje kalórie, posilňuje všetky svalové partie, zlepšuje fyzickú kondíciu, je zábavný a bezpečný, pôsobí proti depresii a únave, rozvíja motoriku, koordináciu, stabilitu, normalizuje hladinu cholesterolu, upravuje trávenie a vylučovanie, zlepšuje zásobovanie tkanív kyslíkom, je toho ešte oveľa viac. Áno, má aj nevýhodu- staneš sa legálne závislou na tomto športe. 🙂

Ako často je ideálne jumpingovať?

Všetko záleží od toho, aké ciele si nadstavíme na začiatku našej cesty. Od toho sa odvíjajú aj ďalšie kroky, ale nech sú ciele akékoľvek, určite v nich musí fungovať nejaká pravidelnosť.

Je vhodné ho kombinovať aj s iným cvičením?

Jumping je zábavné cvičenie v oblasti fitness priemyslu, je to aeróbny typ aktivity, čo laicky znamená, že to je kardio cvičenie. Ako som už spomínala, všetko záleží od toho, aké ciele chcem dosiahnuť a ako chcem vyzerať. Podľa vlastnej skúsenosti som presvedčená, že tento typ športu je vhodné kombinovať, napr. so silovými tréningami. Ale ,,merítko“ ženskej krásy máme každá niekde inde. Každá jedna klientka, ktorá ku mne príde na lekciu je krásna žena! Avšak nie každá sa takou aj vidí. Znie to ako klišé, ale je to pravda, že v prvom rade sa musíme mať rady my samy, potom nás budú milovať aj ostatní. Byť inšpiráciou jedna pre druhú, pre tie obyčajné ženy, prosto byť hrdé, že sme ženy.

Vieš nám povedať, koľko sa dá spáliť kalórií za hodinu cvičenia?

Jumping láme rebríčky štatistík v spaľovaní kalórií! 🙂 Na lekciách sa cvičí pri motivujúcej hudbe v rozličnom tempe a intenzite tak, aby došlo k maximálnej strate kalórií. Presným číslom to neviem vyčísliť, je to veľmi individuálne a záleží to od mnoho faktorov.

Niektorí ľudia sú tak zaneprázdnení, že nemajú čas chodiť do posilňovne. Podľa čoho treba vyberať trampolínu na domáce cvičenie? Aké parametre by mala spĺňať?

Jumping je cvičenie na malej profi fitness trampolíne. Pri domácom cvičení by sme nemali zanedbať výber vhodnej trampolíny a ulakomiť sa na lacný ,,fake“. Profi trampolína prekonáva svojimi úžitkovými hodnotami a funkčným dizajnom iné produkty rovnakej kategórie. Trampolína by sa mala skladať z kovového tela, pretože je pevná a vydrží väčšiu záťaž. Doskové  plátno by malo byť tiež pevné, aby zvládlo záťaž. Trampolína by mala obsahovať aj gumolano. Vďaka gumolanu sú dopady ,,mäkšie“ a šetrnejšie ku kĺbom, ako pri klasických strunových trampolínach. Ja používam trampolíny, ktoré obsahujú aj madlá, tie sú odnímateľné. V niektorých prípadoch je madlo skôr psychologickou oporou.

Chcela by si odkázať niečo našim čitateľkám, ktoré možno ešte váhajú, či a ako začať?

Nikdy nie je neskoro začať. Avšak ja sa riadim heslom: VLASTNÉ TELO JE DOMOVOM NA CELÝ ŽIVOT. Prečo si potom nenájsť čas na seba? Prečo by som  potrebovala x y motivujúcich príspevkov, aby som urobila niečo PRE SEBA? 🙂 Sme tu pre vás, milé dámy.

Monike ďakujeme za príjemný rozhovor 🙂

Viac info nájdete na Monikinom profile na FB

foto: archív Moniky Babulicovej

Komentáre

komentáre