sobota , 20 júla 2024
Home / Dieťa / Keď sa dojčenie nedarí…

Keď sa dojčenie nedarí…

Čo sa týka zdravia, vždy som bola poctivá, navštevovala preventívne prehliadky a vyšetrenia u špecialistov. Na tom som si dala vždy záležať. Kvôli predispozícii rakoviny prsníka pravidelne chodím na kontroly. Keď mi doktorka povedala, že vďaka bohatým mliečnym žľazám budem mať v budúcnosti veľa mliečka, potešilo ma to, ale to som netušila, že úspešné dojčenie nezávisí len od množstva mlieka ale aj od ďalších faktorov. Som mamou šesť mesačného dievčatka, ktoré stále dojčím, aj keď tomu tak už štyri mesiace nemalo byť.

Začalo sa to už v pôrodnici, kde sestričky a pediatrička hneď zhodnotili, že kvôli mojim plochým bradavkám musím používať klobúčiky a hotovo. Žiadna snaha o prisatie bábätka na prsník. Nakoľko som bola prvorodička bez skúseností, manžel mi po obehaní snáď všetkých lekární v meste priniesol beznádejne vypredané klobúčiky. Dcérka sa aj napriek plaču a päťminútovému boju pri každom dojčení prisala a ja som bola ako tak spokojná, že papá. No bábätko musí vynaložiť väčšiu silu pri dojčení s klobúčikmi, a tak sa dcérka rýchlo unavila a výrazne schudla. Takto sme pokračovali aj po návrate z pôrodnice, kedy mi pediatrička povedala, aby sme sa klobúčikov čím skôr zbavili, pretože so samotným dojčením skončíme veľmi skoro. A čuduj sa svete, šlo to aj bez nich, samozrejme sme sa trošku natrápili, ale nakoľko sa bábätko prisáva na dvorec a nie len na samotnú bradavku, ploché bradavky by nemali byť prekážkou v prirodzenom dojčení. Dcérka začala krásne priberať.

50

Asi po mesiaci a pol sme narazili na ďalší problém, ktorý pozná snáď každá mamička. Zápal prsníka. Ten som si však privodila sama svojou lenivosťou, pretože som nestriedala prsníky a už určitú dobu neodsávala mlieko. Zľakla som sa vysokej teploty, hneď na druhý deň šla ku gynekológovi a skončila na antibiotikách. Zbytočne…

O mesiac sa situácia zopakovala, aj keď som si už dávala pozor a poctivo odsávala. Opäť antibiotiká, opäť zbytočne. Gynekológ navrhol ukončenie dojčenia, vraj sa tento problém bude opakovať , čo môže mať aj psychické následky. Veď určite poznáte výraz „udrelo jej mlieko na hlavu“. Tak som sa rozhodla kontaktovať laktačnú poradkyňu, aj keď som spočiatku nechápala, čo môže byť na dojčení také ťažké, aby som ho musela s niekým konzultovať. Tejto žene plne vďačím za to, že má moja dcéra stále materské mlieko a dúfam, že aj nejakú dobu mať bude. V prvom kroku skontrolovala prisatie bábätka a uzdičky v pusinke, podjazykovú a pod hornou perou. V našom prípade boli obe skrátené, čo malo za následok nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov, pretože sa dcérka pri papaní rýchlo unavila. Z toho vznikli aj zápaly, čo vlastne podľa poradkyne ani neboli zápaly, ale pravdepodobne upchaté mliekovody, ktoré stačilo vyriešiť zábalmi a masážou namiesto antibiotík.

Pre moje podozrenie na nedostatok mlieka mi odporučila bylinky, senovku grécku a benedikt lekársky. Tieto zázračné bylinky naozaj zafungovali, do dvanástich hodín sa produkcia mliečka výrazne zvýšila, spočiatku som musela niekoľko dní odsávať, ale stálo to za to. Na dosiahnutie efektu by sa mali konzumovať spolu, či už vo forme čajov alebo tabletiek. Proti upchávaniu mliekovodov mi laktačná poradkyňa naordinovala lecitín, ktorý užívam dodnes, keďže okrem spomenutého účinku má množstvo ďalších priaznivých účinkov na organizmus.

Najhoršie z celej tejto skúsenosti bolo pre nás strihanie uzdičiek, ktoré hrdinsky absolvoval môj manžel. Ja som zatial plakala za plentou…ale neľutujem. Naozaj nám to veľmi pomohlo. Častokrát detičkám strihajú uzdičky už v pôrodnici, no kvôli klobúčikom sa nikto nezaoberal prisávaním dcéry na prsník a tak sme to museli riešiť neskôr a bolestnejšie, hlavne pre nás rodičov.

Ponaučenie pre mňa z celej tejto skúsenosti je sa nevzdávať, a aj napriek rečiam okolia počúvať vlastnú intuíciu a nebáť sa požiadať o pomoc. Veď ktorá matka by sa len tak ľahko vzdala možnosti dojčiť svoje vlastné dieťa? Vzdať sa niečoho, čo je len naše, mňa a môjho bábätka, nášho rituálu.. Veď to poznáte… 🙂

Autor: Lucia Oravcová

foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre