streda , 28 septembra 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Dojčenský ekzém

Dojčenský ekzém

Dojčenský ekzém je veľmi častou kožnou chorobou najmenších detí. Ak hovoríme o dojčenskom ekzéme, ide o alergické reakcie, ktoré sa vyskytujú najmä na tvári, hlave, predlaktí, či na lýtkach.

Prečo  vlastne vzniká?

Pri vzniku sa uplatňuje aj dedičná predispozícia, to znamená,  ak máte rodinných príslušníkov, ktorí v minulosti alebo aj v detstve trpeli ekzémom alebo u nich pretrváva astma, senná nádcha alebo iné alergické ochorenie, je veľmi pravdepodobné, že to vaše dieťa “zdedilo” práve po nich.

Vyvolávateľom alergie môže byť aj strava, resp, detská výživa. Je potrebné si teda jednoducho svoje dieťa odpozorovať, či mu neškodí mlieko, ovocie, nejaká zelenina alebo vajcia.

Detská pokožka je naozaj veľmi citlivá, takže treba zvážiť aj to, aké oblečenie dávate dieťaťu a ako je vypraté. Je všeobecne známe, že nie je vhodné používať aviváž do jedného roku veku dieťaťa.

Ako ekzém vyzerá?

Najprv môže ísť o malé hrbolčeky alebo suché červené fliačiky, ktoré však časom začnú svrbieť. Začínajú sa objavovať, keď má dieťa 3 a viac mesiacov a celé toto ochorenie môže trvať aj dva roky. 🙁

ekzem 3

Ako sa dá ekzém liečiť?

Je potrebné pripomenúť, že liečba je zložitá a zdĺhavá. Musíte sa obrniť veľkou trpezlivosťou. Kým zájdete za kožným lekárom,  ktorý vám nakoniec predpíše hormónové mastičky, môžete ešte vyskúšať aj iné metódy:

  • Vynechať potraviny, po ktorých nastáva zhoršenie.
  • Obmedziť cukor, vajíčka, ovocné šťavy alebo výživy.
  • Pravidelne absolvovať ovsené kúpele.
  • Krémy určené na ekzémy.
  • Pobyt pri mori.

ekzem 2

Aké sú následky?

Ako už bolo uvedené, môže sa stať, že dieťa bude v dospelosti trpieť astmou alebo inou formou alergie.

Mamičky, hlavu hore! Všetko zvládnete vy aj váš drobček. Len treba nájsť tú správnu metódu, aby sa vášmu dieťaťu uľavilo. Ak máte nejaký iný účinný tip, ako ste sa zbavili ekzému pri vašom dieťati, sem s ním!

Foto: pixabay.com

 

Komentáre

komentáre