sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Kde hrozí deťom najväčšie nebezpečenstvo? Paradoxne doma!

Kde hrozí deťom najväčšie nebezpečenstvo? Paradoxne doma!

Možno si myslíte, že všade dobre, doma najlepšie. Minimálne pre vašu malú, neposednú a večne zvedavú ratolesť.

Avšak, ako ukazujú štatistiky a koniec-koncov aj dennodenné skúsenosti rodičov, práve v domácom prostredí hrozí našim deťom najväčšie riziko zranení a úrazov.

Zrejme to bude asi aj tým, že sme tam s nimi najčastejšie a možno sme občas falošne učičíkaní klamlivým pocitom, že v byte či dome sa im predsa nič také hrozné stať nemôže…

Pozor, kuchyňa!

Skúsenejšie mamičky, ktoré musia stihnúť umyť riad, navariť, nakŕmiť bábo a druhým okom ešte dohliadať na jeho staršieho súrodenca dobre vedia, že pobyt v kuchyni sa vie v sekunde zmeniť na poriadny adrenalín.

Najmä deti v objaviteľskom veku, keď začínajú loziť alebo už samy chodia, otvoria každú zásuvku, vyberú každý hrniec i varechu a rady by aj niečo ostrejšie, keby sa k tomu dostali.

Preto pozor na to, kde máme čo uložené a k čomu deti pustíme!

Taktiež, ak sa okolo nás motajú pri varení, je treba dbať na zvýšenú opatrnosť, aby sa neobarili. Je to totiž jednoduchšie, ako by sme si mnohokrát mysleli.

Reč štatistík

Tak si to premeňme na reálne čísla. Štatistiky uvádzajú, že najviac detí sa skutočne zraní doma, až 40 percent. Nasledujú ihriská – 23 percent, nebezpečenstvo hrozí aj na ceste – 21 percent a v neposlednom rade i škole či škôlke, kde sa udáva 17 percent zranení.

Čo teda robiť, ako svoje domácnosti zabezpečiť, aby sme predišli možným nástrahám?

riziko deti 1

Pozrite sa na to z detskej perspektívy

Ostré rohy nábytku eliminujeme ako prvé, rovnako tak myslíme na bezpečnosť podláh, či nie sú príliš šmykľavé. Pri dorastajúcom bábätku pomaly, no stopercentne zabezpečíme zásuvky krytkami a ak vám už nenapadá nič ďalšie, čo by mohlo spôsobiť vášmu drobcovi zranenie, pozrite sa na váš byt/dom z jeho pohľadu, respektíve výšky.

Isto tak odhalíte ešte iné skryté hrozby, ktoré bude treba odstrániť.

Ak bývate vo viacpodlažnom dome, samozrejmosťou je zabezpečenie schodov, na trhu je široká ponuka zábran, ktoré sú bezpečne zaistené a dieťa sa tak samo nedostane na schodisko.

Pozornosť verzus úzkostlivosť

Pravdaže, nedá sa byť v strehu nonstop a všade, to by sme snáď ani nič iné nerobili. Ale istá nevyhnutná pozornosť, obzvlášť pri tých najmenších detičkách a špeciálne pri chlapcoch (áno, percento zranení je u nich vyššie ako u dievčat) je potrebná.

Nik netvrdí, že máte všade chodiť s dieťaťom za ručičku, ale je dôležité ho nespustiť z očí, na ihrisku či vonku, ale tiež doma, keď si nie sme stopercentne istí, či by si nemohlo nejako ublížiť.

A keďže tí naši malí výmyselníci sú schopní vyparatiť kadečo, zdá sa, že je skutočne lepšie ich mať vždy pod dohľadom. Aspoň do istého času… asi tak do osemnástky?? 😀

foto: pixabay.com

 

Komentáre

komentáre