pondelok , 24 júna 2024
Home / Zaujímavosti / Užitočné odkazy / Akné v dospelosti a vplyv hormónov

Akné v dospelosti a vplyv hormónov

Problematická pleť, tvorba akné či mastná pokožka nie sú typické len pre obdobie puberty. Problém s bielymi pupáčikmi, červenými zapálenými uzlíkmi či upchatými pórmi môžete mať aj v staršom veku. Akné sa môže pokojne objaviť u vás aj po 30. alebo 40. roku života.

Hormonálne akné

Za problémami s akné sú najčastejšie hormóny. Hormonálne akné je spôsobené výkyvmi hladín hormónov, ku ktorým dochádza aj počas menštruácie alebo po vysadení hormonálnej antikoncepcie.

Ako sa zbaviť akné v dospelom veku? V prvom rade by ste mali vedieť čo ho spôsobuje. Hladiny hormóny počas menštruačného cyklu neovplyvníte ale môžete k zmierneniu akné používať vhodnú kozmetiku.

Prispôsobte starostlivosť o pleť menštruačnému cyklu

Výkyvy hladín hormónov vplývajú na pleť. Kým jeden deň vám môže vyhovovať bežná kozmetika, o pár dní vám bude vyhovovať iná. Ak viete, kedy ktorý produkt použiť môžete udržať pleť v bezchybnom stave.

Fázy menštruačného cyklu

Menštruácia

Počas menštruácie dochádza k poklesu estrogénu. Tvorba kožného mazu je nižšia čo má za následok citlivejšiu a suchšiu pleť. V tomto období je dobré používať hydratačnú kozmetiku.

Folikulárna fáza

V tejto fáze začína hladina estrogénu stúpať. Zároveň sa v pokožke tvorí aj kolagén, ktorý pleť vypne. Pokožka je dostatočne hydratovaná. V tomto období je pleť pripravená na hĺbkové čistenie. Gély, ktoré vyčistia pleť v hlbšej vrstve, prečistia póry alebo peeling môžete po menštruácii používať bez obáv.

Ovulácia

Pleť je takmer v dokonalom stave vďaka estrogénu, ktorý počas ovulácie je na maximálnych hodnotách. Žiadna extra starostlivosť o pleť nie je potrebná.

Luteálna fáza

Čas od ovulácie po menštruáciu je obdobím, kedy dochádza k zníženiu estrogénu a zvýšeniu testosterónu. Práve ten vplýva na mazové žľazy, ktoré začnú produkovať viac kožného mazu. Pleť je mastná, dochádza k upchávaniu pórov a vzniku akné. V tomto období je dobré používať čistiacu kozmetiku na akné.

V každej fáze menštruačného cyklu si vyžaduje pleť inú starostlivosť. Ak došlo k vzniku hormonálneho akné vysadením antikoncepcie zaobstarajte si kozmetiku na mastnú a aknóznu pleť. Hneď ako sa vaše hormóny ustália, ustáli sa aj stav vašej pleti.

zdroj: bioderma-sk.com

Komentáre

komentáre