pondelok , 22 apríla 2024
Home / Dieťa / Knižné publikácie pre deti 8+ (SLOVART)

Knižné publikácie pre deti 8+ (SLOVART)

Prinášame vám dve recenzie na knihy pre deti od SLOVARTU od slovenských autoriek.

Začítajte sa spolu s deťmi a užité si skvelý čas s dobrou knižkou.

Zelená pošta

V knižke Zelená pošta počuť vietor, stromy, prechádzajú sa v nej zvieratká a dvaja malí chlapci si v nej urobili bunker… Poďte do nej na návštevu. Chyťte si nos, hneď za bunkrom býva tchor, pozor, aby vás nedoštípali včely, možno stretnete líšku, dudka pod čerešňou, poľné vtáčky nad záhradou, nosorožíka… Nech sa vám v nej zelení! Zelenú totiž svet dnes potrebuje najviac!
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

O AUTORKE

Veronika Šikulová sa narodila 15. marca 1967 v Modre. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobila ako novinárka, v súčasnosti je zamestnaná v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Debutovala zbierkou kratučkých próz Odtiene (1997, reedícia vo Vydavateľstve SLOVART 2017)  za ktorú dostala Cenu Ivana Kraska. Po nej nasledovali Z obloka (1999, reedícia vo Vydavateľstve SLOVART 2017) a Mesačná dúha. Svojim, ale aj iným deťom venovala veselú knižku To mlieko má horúčku. Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšli prózy Domček jedným ťahom (2009), Miesta v sieti (2011), knižka krátkych textov Diera do svetra (2012), Medzerový plod (2014), za ktorý získala ocenenie Anasoft Litera, Petrichor (2016) a zbierka Odtiene, Z obloka (2017). Má dve deti. Žije a tvorí v Modre za zelenou (dnes už modrou) bránou.

Líška s dúhovými očami

V malej dedine ďaleko na severe žije osemročná Hani so svojím starým otcom. V jeden deň natrafia na zranené líščie mláďa a prinesú si ho domov. Líška dostane meno Merit a medzi ňou a dievčatkom vznikne pevné priateľstvo. Onedlho však v dedine zmizne maličké dieťa a miestny šaman usúdi, že ho uniesla líška. Poverčiví dedinčania sa okamžite vyberú na lov. Hani si uvedomí, aké nebezpečenstvo hrozí jej milovanej líške, a rozhodne sa ju zachrániť. Divoká tajga však skrýva veľmi veľa nástrah. Ktovie, ako by sa celé dobrodružstvo skončilo, nebyť líškiných čarovných vlastností a odvážneho rysa, ktorý sa k obom pripojí.
Svoj prekrásny príbeh o nevšednom priateľstve dieťaťa, líšky a divého rysa autorka doplnila aj množstvom originálnych legiend a čarovných opisov severskej prírody.
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

O AUTORKE

Slovenská spisovateľka Mária Lazárová sa narodila sa v Bratislave, kde ukončila aj vysokoškolské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK. Už počas štúdia sa venovala písaniu poviedok, ktoré neskôr publikovala v rôznych časopisoch. Mnohé zo svojich príbehov, poviedok, úvah, popularizačných článkov, ale aj básní uverejnila na blogu.  V r. 2008 jej vyšiel prvý román s názvom „Nauč ma povedať zbohom“. Spoluautorsky sa podieľala na vzniku ďalších troch románov , ktoré napísala so svojou priateľkou, a ktoré vyšli pod spoločným pseudonymom. Na prianie priateľky zostáva tento pseudonym zahalený rúškom tajomstva. Mária sa netají svojou obrovskou láskou k deťom, možno aj preto sa v ostatnom čase venuje písaniu rozprávok.

zdroj SLOVART

Komentáre

komentáre