utorok , 19 marca 2024
Home / Tehotenstvo / Čím vás tehotenstvo až tak nepoteší

Čím vás tehotenstvo až tak nepoteší

Tých deväť mesiacov očakávania, počas ktorých nosíte pod srdcom svoje vytúžené dieťatko, je nepochybne veľmi výnimočným a neopísateľným obdobím. Mieša sa vo vás toľko pocitov, očakávaní, predstáv, obáv, je toho veľa, čo musí budúca mamička spracovať.

Nielen po psychickej stránke je náročné graviditu zvládnuť,  život tehuľke totiž komplikujú aj rôzne fyzické ťažkosti. Občas dokonca nepomáha ani sústredene myslieť na ešte nenarodené bábätko, na to, že TOTO všetko robíte pre neho.

Na čo je dobré sa v tehotenstve pripraviť a čo vás môže potrápiť?

1. Zradí vás panvové dno

Nosenie plodu predstavuje nadmernú záťaž pre svaly panvového dna. Niekedy preto  stačí, že trochu zakašlete alebo vás niekto rozosmeje a vy pri tom nechcene vypustíte aj moč.

Na zvládnutie tohto problému pomáha najmä pravidelné posilňovanie dotyčných partií, to by vás malo od podobných nepríjemností uchrániť.

2. Zmierte sa so zmenenými rozmermi

Svojho tela, ako inak. Je celkom možné, že sa už krátko po pôrode všetkých tehotenských kilogramov zbavíte, často aj vďaka dojčeniu a iným aktivitám, ktoré ako novopečená mamička budete musieť zvládať. Čo sa však zaistiť nedá, je zachovanie tých istých proporcií, ktoré ste mali pred tehotenstvom. Hoci budete mať váhu rovnakú ako predtým, je celkom možné, že do svojich obľúbených džínsov sa už nevojdete.  Pôrodom sa totiž ženské telo mení, zmeny nastávajú aj v rozložení telesných tukov.

Dokonca sa nemusíte vmestiť ani do starých topánok. Tehotenstvo totiž zadržiava vodu v tele, následkom čoho dolné končatiny často opúchajú. Zvýšený tlak v chodidlách môže spôsobiť aj roztiahnutie kĺbov na chodidlách.

3. Depresie v tehotenstve

Mnoho nastávajúcich mamičiek podlieha predpôrodnej depresii a veľká časť aj tej popôrodnej. Prejavuje sa nechutenstvom, pocitmi úzkosti, záchvatmi hnevu,  ktoré sa striedajú s návalmi zúfalstva.

Nedá sa vopred určiť, či a koho depresia ohrozuje. Sú však faktory, ktoré na jej vznik významne vplývajú, ako nespoľahlivý partner alebo zhoršená finančná situácia. To na pohode budúcej mamičke rozhodne nepridá.

4. Naruší sa vám citlivosť

Niekedy porôd dieťaťa, jeho vytláčanie von z tela matky,  môže zanechať na pošve vnútorné podliatiny, ktoré vedia znepríjemniť sexuálny život. Práve to je častým dôvodom, prečo mnoho čerstvých mamičiek nemá na sex chuť ani pomyslenie. Ale zlepší sa to, časom…

5. Starostlivosť o dieťa vás oslabí

Dojčenie, vstávanie k plačúcemu novorodencovi,  prerušovaný alebo skoro žiadny spánok, to mladú mamičku ľahko oslabí. Pri staraní sa o dieťa však väčšina matiek na seba podvedome zabúda, respektíve potláčajú svoje vlastné potreby. Veď prvoradé je predsa bábätko!

Ale čo s ním bude bez vás, obetavej mamičky?

Dávajte si pozor na oslabenú imunitu, berte vitamíny, veľa pite, nezabúdajte jesť a spite vždy, keď sa dá. Aj s bábom počas dňa. Všetko ostatné počká.

6. Zdravotné komplikácie

S nadcházajúcim tehotenstvom sa pripravte na častejšie návštevy u svojho zubára. Dochádza pri ňom totiž k odvápňovaniu kostí, ktoré sa najviac prejaví práve zvýšenou kazivosťou chrupu.

Čo ešte?

Bude toho veľa a možno ešte viac, čo vás počas tehotenstva potrápi. Zlý spánok (občas takmer nemožný – pálenie záhy, bolesti chrbta a časté močenie, to nie je práve najlepšia kombinácia), výkyvy nálad, tehotenské nevoľnosti, pocit, že sa meníte na slonicu, opuchnuté nohy… Tehotenstvo veru nie je prechádzka ružovou záhradou.

Ale to nikto nikdy ani nepovedal! Podstatné je sústrediť sa na cieľ, na vaše vytúžené dieťa. Inak to jednoducho nejde.

Byť matkou je tá najkrajšia a zároveň najťažšia životná úloha každej ženy. Pripravte sa ňu preto dôkladne.

Nech ste tou najúžasnejšou mamičkou pre svoje dieťatko.

foto: Pixabay

Komentáre

komentáre