pondelok , 24 júna 2024
Home / Zábava / Blog / Čo všetko mi materská dala a čo vzala

Čo všetko mi materská dala a čo vzala

Hovorí sa, že máločo tak preverí vzťahy ako materská. A veru, je na tom kusisko pravdy. Snáď nikdy tak rapídne neubudnú pozvania na párty, čoho logickým dôsledkom je preriedenie kontaktov v mobile.
Áno, materská a deti urobia slušný prievan v mobilných kontaktoch i priateľstvách ako takých, pričom prežijú len tie najodolnejšie.
Obzvlášť na začiatku, hneď po tom, ako opadne eufória z pôrodu a pocit, že ste priviedli na svet ľudskú bytosť, VY SAMA, zrazu prevýši popôrodná depresia. Toto presne je čas, kedy si mama uvedomí, že príchodom jej dieťaťa na svet sa nie všetko zmení iba k lepšiemu…

Hormóny šťastia verzus nekonečná únava

Od pôrodu ubehlo už niekoľko týždňov, maternica sa konečne sťahuje, rany sa hoja, zdá sa, že všetko sa vracia späť do normálu. Zdanlivo možno áno, ale vážené mamy, uvedomme sa, nič už nikdy nebude ako predtým. Ani naše bruchá a stehná poznačené striami, ani život, skrátka NIČ!
Dieťa je tu a piatkové párty sú preč. Nečudo, že po tomto ťažkom sebapriznaní nejedna mama spanikári a hormóny šťastia razom vystriedajú hormóny zúfalstva, stresu a permanentnej únavy.
Všetko je o to ťažšie, keď po večeroch úchytkom prebehnete sociálne kontá, z ktorých na vás vyskakujú bývalé kolegyne veselo sa baviace na firemnom žúre, alebo nastajlované kamarátky s vínkom v ruke.
Kde ste vy, ich bývalá parťáčka? Doma, s uplakaným uzlíkom v náručí a mastným drdolom na hlave.
Okej, vo svetlejšej chvíľke si poviete, že predsa o nič nejde. Vy ste už MAMA a ste z toho všetkého nadšená. Byť mamou je predsa to najväčšie životné šťastie. A tak s novým odhodlaním opäť nakuknete do počítača, čo majú nové iné MAMY, nech s nimi pozdieľate spoločné radosti i trápenia. Ibaže tu zrazu vidíte samé úsmevy, spokojné spiace bábätká, čisté kuchyne plné domácich chuťoviek a mamičky nahodené ako z katalógu, ktoré do celého sveta veselo hlásajú, že život po dieťati zďaleka NEKONČÍ!!
Nechápete, že nikde ani smietka, ani jedna vráska, o vačkoch pod očami, ktoré sa vám deň za dňom prehlbujú, ani reč.
Kde sú tie mamy, čo by sa cítili a vyzerali ako VY?
To skutočne žiadna z nich nemá bradavky na franforce, každý prsník inej veľkosti a nepociťuje únavu, že by za niekoľko hodín neprerušovaného spánku vraždila?
O čo sa s nimi podelíte? O zásoby z mrazničky, ktoré sa zlovestne míňajú, o odrastené vlasy, ktoré nevideli kaderníčku od tretieho trimestra či o váš materský outfit skladajúci sa z vyťahaných teplákov a dojčiacej podprsenky? 
Že vy o epilácii, hodine zumby či aspoň 3-minútovej sprche osamote iba snívate? Aj to len v polovedomí, keďže spánok a sny, to je pre vás už nejaký čas iba nedosiahnuteľná méta. Akási matná spomienka z tých dávnych čias PREDTÝM.
PRED obdobím MAMY.

Všetko, čo mi materská dala

Aby sme sa nadobro nezrútili, musíme sa na to celé pozrieť z opačnej strany. Materská nielen berie, ona aj veľa dáva. Mnoho nových poznatkov, vychytávok i ihriskových kamarátstiev. Napríklad ručný vysávač, to je kamarát do pohody i nepohody.
Aj vlhčené utierky! Bez nich by bola jedna mama celkom stratená!!
Vďakabohu aj za mobily, hoci na ne toľko šomreme a deťom ich zakazujeme, povedzme si úprimne, ako by sme tú materskú bez nich prežili? Internetové výpredaje i diskusie o kadečom, čo aktuálne doma riešime, toto všetko zvládame pár kliknutiami z pohodlia fľakatého gauča v týždeň nepovysávanej obývačke. 
A obzvlásť silný vzťah si mama vytvorí s kofeínom a čokoládou, aspoň horkou a minimálne 70-percentnou, keď už zhadzuje tie popôrodné kilá. 
Ale aby sme nezabudli na to najdôležitejšie, materská nás možno pripraví o večernú pohodičku, aj o niekoľko povrchných kamarátok a top figúru (aj to len na čas), ale dá nám omnoho VIAC.
Nekonečnú lásku, najsilnejšie puto k človiečikovi, ktorý je na nás tých niekoľko prvých rokov celkom závislý.
Pre neho či pre ňu to všetko dáme, hoci vyčerpané, osamelé, so strapatými vlasmi aj s neupraveným obočím.
Byť MAMOU, aj keď nie v top forme, je totiž NAJVIAC. A basta.

zdroj: Pexels

Komentáre

komentáre