sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / 3 účinné triky, ako na malého tvrdohlavca

3 účinné triky, ako na malého tvrdohlavca

Deti a ich nálady. Rodičia by vedeli rozprávať… 

Veru tak, ak ste mamou či otcom malého nezbedníka, istotne vám nie sú cudzie stavy zúfalstva, do ktorých vás vie priviesť doslova na počkanie. Keď nechce jesť, čo ste mu naložili na tanier, keď sa odmieta pohnúť z miesta, alebo keď ani za svet neustúpi a trucuje navzdory všetkým trestom, ktoré mu v hneve sľubujete.

Ako si teda poradiť s odhodlaným päťročným tvrdohlavcom, ktorý nie a nie reagovať na to, čo mu hovoríme?

Po vylúčení bitky i kriku, ktoré v danom prípade rozhodne nezaberajú, by ste to mohli skúsiť trebárs za pomoci týchto trikov…

Ani za svet sa nepohne!

Krízová situácia ako vyšitá. Ste na ceste do škôlky a ponáhľate sa. A to vaše milé zlatíčko si do toho zaumieni, že ďalej nepokračuje. Aký má na to dôvod? Niekedy žiaden, rozhodne však naňho choďte pomaly a bez hnevu.

Áno, prvotná reakcia väčšiny rodičov je prosiť, nech nevymýšľa, prípadne mu nasľubovať hory-doly, len nech ste už v škôlke. A keď to nezaberá, príde na rad krik, vyhrážky a prísľuby trestov. Kto to zažil, a popravde, kto aspoň raz nie, vie, že nič z toho veľmi nefunguje. Zaťaté dieťa v trucovitom veku je doslova neoblomnou skalou, cez ktorú sa neprekričíme.

TRIK: Odborníci preto radia skúsiť to naopak, doslova si vymeniť úlohy. Možno zaberie poprosiť ho, aby vám pomohlo prejsť cez prechod pre chodcov, prípadne nech vás chytí za ruku a tentoraz nech vedie ono vás.

Máloktoré dieťa odmietne túto novú dôležitú úlohu, ktorú naviac vníma ako skvelú hru. A hrať sa na dôležitého je istotne lepšie, ako len nezmyselne vymýšľať, to si zráta aj 5-ročný! 🙂

Keď odmieta jesť…

Problém mnohým mám a ich ratolestí je problém s jedlom. Dieťa jednoducho odmieta jedlo, až na pár výnimiek, ako také, prípadne nechce všetko zelenej a červenej farby, prekáža mu každá smietka (rozumej korenie) v polievke i omáčke, alebo celkom odmieta zjesť niečo iné, ako palacinky a večernú dávku mlieka. A o trápení sa s jedlom v škôlke radšej pomlčíme…

Čo s tým, čo s NÍM??

Ani tu krik, slzy či vyhrážanie sa zákazom tabletu nepomôžu. Možno by však pomohlo, keby sme na to šli opäť hravo a nenásilne.

TRIK: Skúste mu dať dobrý dôvod, aby ten obed zjedlo. Napríklad si s ním dajte súťaž o to, kto bude mať prvý prázdny tanier. Víťaz berie dezert alebo kopček zmrzliny. Myslíte, že odolá takémuto úplatku?

Ani tresty na neho neplatia

Sú momenty, kedy sa trestom jednoducho nevyhneme. Čím je dieťa staršie, tým viac by si malo uvedomovať dôsledky svojho konania a v prípade, že urobí niečo zlé, respektíve poruší domáce pravidlá, musí za to niesť zodpovednosť. Čo však v prípade, že trest zanovito odmieta a ignoruje nás?

Pochopiteľne je to veľký test rodičovskej trpezlivosti a odolnosti, ale oplatí sa nevykypieť a namiesto toho skúsiť ísť na dieťa logicky.

TRIK: Aby nemalo pocit, že ste sa proti nemu všetci spikli a neživilo v sebe zbytočný hnev, okrem vysvetlenia, prečo mu dávate trest, mu ponúknite aj možnosť výberu. Nech si samo zvolí medzi dvoma trestami – týždeň bez telky, alebo zrušený sobotný výlet do ZOO. Vďaka tomu bude mať pocit, že má na výber a skôr si uvedomí svoju chybu.

My rodičia sme skrátka tak trochu kúzelníci, ktorí sa aj za pomoci drobných trikov neustále učia, ako vychádzať s vlastným dieťaťom. Niekedy viac, inokedy menej úspešne, dôležité je však nevzdať to a mať stále naporúdzi nejaký ďalší dobrý trik… 🙂

zdroj: Pexels

Komentáre

komentáre