utorok , 19 marca 2024
Home / Dieťa / Pandémia koronavírusu a ako ju čo najlepšie zvládnuť: Pomôže vakcína?

Pandémia koronavírusu a ako ju čo najlepšie zvládnuť: Pomôže vakcína?

Na rok 2020 zrejme nebudeme spomínať v najlepšom. Koronakríza, ktorá nás zasiahla nepripravených a obmedzila, čo sa len obmedziť dalo, nás stále straší a strašiť neprestáva.
Mnohí sa upínajú na čoskoro dostupnú vakcínu. Veria, že vďaka zaočkovaniu sa proti COVIDU-19 sa ho zbavíme, respektíve naučíme sa s ním žiť ako-tak normálne.
Na druhej strane sú však tí, ktorí rýchlo vyvíjajúcej sa vakcíne nedôverujú. Vstupujú do toho konšpiračné teórie aj pochopiteľné obavy z možných rizík.
Je opodstatnené sa báť? Aké sú garancie farmaceutických spoločností, ktoré vakcíny proti koronavírusu vyrábajú?

Očkovanie bolo, je a bude

Ukazuje sa, že zatiaľ nik neprišiel na účinný spôsob, ako pandémiu koronavírusu dostať pod kontrolu a navrátiť späť „normálny“ život. Ako jednou z možností sa ukazuje byť vakcína.

Hoci sú reakcie na ňu rôzne, pravdou je, že očkovanie proti rozmanitým chorobám, ktoré trápili ľudí v minulosti, tu bolo a bolo úspešné. Práve vďaka dnes už bežným vakcínam proti čiernemu kašľu či osýpkam sme tieto ochorenia dostali pod kontrolu a mnohé sa prirodzene vytratili.

Bude to tak aj s koronavírusom? Zachráni nás vakcína?

Nakoľko je dôvera v ňu oslabená a mnohými spochybňovaná, aj zrýchleným konaním farmaceutických firiem, ktoré ju vyvívajú, je veľmi náročné predpovedať, ako sa to celé napokon vyvŕbi.

Prednosť budú mať rizikové skupiny

Vakcinácia proti COVIDU-19 je však čoraz bližšou realitou, keďže vakcíny firiem Pfizer, Moderna či Astra Zeneca sú nám už takmer k dispozícii.

Predpoklad je, že ak bude očkovanie pre niekoho povinné (či vysoko odporúčané), budú to v prvom rade najviac ohrozené skupiny – zdravotníci, hasiči, učitelia – tzv. prvá línia, ale nesporne aj starší ľudia a všetky rizikové skupiny – ľudia s pridruženými chorobami, ako je vysoký tlak, cukrovka, astma či pľúcne choroby a obezita.

Natíska sa preto otázka: príde aj na nás – ľudí v produktívnom veku, ktorí nepracujeme v zdravotníctve ani v školstve?

A čo deti, budú rodičia tlačení do ich zaočkovania?

foto: pixabay.com

 

Vývoj vakcíny – je prirýchly?

Obavy ľudí sú prirodzené a pochopiteľné, najmä kvôli zrýchlenému konaniu, v akom sa vakcíny proti koronavírusu vyvíjajú a schvaľujú. To, čo štandardne trvá aj niekoľko rokov, sa teraz stíha behom pár mesiacov.

Farmaceutické spoločnosti sa bránia a tvrdia, že vakcínu testujú na dostatočne veľkom množstve ľudí.

Je očkovanie bezpečné pre deti?

Sme ubezpečovaní z rôznych strán aj vládnymi predstaviteľmi, že schválené vakcíny by mali byť bezpečné. Faktom ale ostáva, že nie všetky firmy testovali bezpečnosť a účinnosť vakcíny aj na deťoch. Aj z toho dôvodu sa názory odborníkov na vakcináciu detí rôznia.

Známe sú tvrdenia, že ak je vakcina bezpečná pre dospelých, mala by byť bezpečná aj pre deti. Oponenti však tvrdia, že s očkovaním detí je nutné počkať aspoň dovtedy, kým neprebehne klinické skúšanie na deťoch.

Podobne považujú za nevhodné očkovať tehotné ženy a ľudí s rôznymi ochoreniami bez toho, aby bola vakcína pretestovaná na všetkých skupinách.

zdroj: bbc.com/who.int/parents.com

Komentáre

komentáre