pondelok , 22 apríla 2024
Home / Pôrod / Mamička, rodíme! / Strach z pôrodu je prirodzený

Strach z pôrodu je prirodzený

Ste tehotná a bojíte sa pôrodu? Blíži sa termín a vy sa bojíte ešte viac? Tešíte sa na svoje bábätko, no napriek tomu je tu stále aj ten hrozný strach? Možno ani nie ste tehotná a už viete, že by ste sa pôrodu báli? Nech spadáte do hociktorej skupiny, strach z pôrodu je úplne normálny.

Ak máte za sebou len pár týždňov svojho tehotenstva, určite ešte nemyslite na pôrod. Budete mať deväť mesiacov na to, aby ste sa naňho pripravili. Hlavne nestresujte seba, lebo ak prežívate čo i len malé napätie, vaše maličké bábätko to cíti. A práve to si treba stále pripomínať.

Ak ste budúca mamička, ktorá to „má za pár“, už len naozaj nejaké dva týždne alebo len pár dní a príde deň „D“ a vy nedokážete prestať myslieť na to, aké to asi bude, či to bude veľmi bolieť, čo sa všetko môže stať… Zachovajte pokoj a zhlboka dýchajte. Všetko, čo cítite, čo prežívate, sa prenáša na vaše dieťa a to predsa nechcete. Povedzme si na rovinu. Áno, pôrod bude bolieť. Ale to prežijete. Dá sa to zvládnuť. Ak ste prvorodička, čaká vás niečo, o čom len čítate alebo počujete z rozprávania iných mamičiek. Môžeme vám poradiť jediné. Keď budete mať vždy „ťažkú chvíľku“, vždy si predstavte, že vás delí naozaj len pár dní od toho, že už budete môcť vidieť svoje dieťa, že si ho vyobjímate, vybozkávate, privoniate si k nemu. Veď si len predstavte, čo zažíva taký malý uzlíček, ktorý sa pýta na svet, tiež je všetko preňho neznáme, keď prechádza pôrodnými cestami a tiež sa bojí, čo sa to s ním deje. Doteraz bol vo vašom brušku a mal sa dobre. Musí tiež zvládnuť ten veľký deň spolu s vami a potom sa bude mať ešte lepšie. A vy tiež. Iste, je to pre oboch cesta do neznáma, no uvidíte, aký to nakoniec bude neopísateľný pocit.

Pôrod bolí, ale zvládnete to!

Ak sa stále pýtate: „ Budem mať dosť síl? Čo ak nezvládnem tú bolesť? Som pripravená?“ Áno, ste! Zvládnete to! A aj keď si budete v jednej chvíli myslieť, že nemáte už energiu, tak práve vtedy príde ten moment, keď sa zrazu vo vás nájde toľko sily, že váš pôrod skončí ešte skôr, než si to stihnete uvedomiť.

Čo je pri tom všetkom dôležité?

Keď nastane chvíľa, keď bude vaše telo už skutočne pripravené, t.j. budete otvorená na desať cm, budete mať neodolateľnú chuť tlačiť. Ale! Pôrodné asistentky  vám vysvetlia, ako tento pocit využiť. Pri každej kontrakcii sa musí tlačiť, pritom ale treba zadržať dych, zavrieť oči a všetko úsilie sústrediť na podbruško. Samotný pôrod naozaj netrvá dlho. Treba len vydržať a počúvať, čo vám hovorí pôrodník. Všetko to ide veľmi rýchlo. Možno budete mať pocit, že vaše telo nepatrí vám, že sa nedá ovládať. Ale vydržte tých pár minút. No a potom?  Potom si vychutnáte plač vášho dieťaťa. Konečne nastane ten okamih, keď sa váš synček alebo dcérka presťahuje z bruška rovno do vášho náručia.  V tej sekunde zabudnete na všetky bolesti a budete na seba neskutočne pyšná. Je to taký emotívny okamih, kedy sa strieda radosť, plač, smiech a adrenalín. Hoci budete veľmi unavená, budete aj tak najšťastnejší človek na svete.

Ste statočná matka!

Veríme, že sa už nebojíte a  že sme vás troška povzbudili. Treba si zapamätať, že je dôležité, ak si budete vedome vytvárať vnútorný pokoj a presvedčíte samú seba, že ste pripravená a všetko prebehne v najlepšom poriadku. Verte, že pozitívne naladená mamička, ktorá príde na pôrodnú sálu, je dobrým predpokladom pre úspešný a nezabudnuteľný pôrod. Odteraz sa sústreďte iba na bábätko a nie na strach. Verte svojmu telu a lekárskemu tímu. Držíme vám palce!!!

foto: flickr.com

Komentáre

komentáre