streda , 24 apríla 2024
Home / Rodina / 6 „neškodných“ fráz, ktoré idú každej tehotnej poriadne na nervy

6 „neškodných“ fráz, ktoré idú každej tehotnej poriadne na nervy

Tehotné ženy sú často veľmi podráždené. A celkom oprávnene. Akurát všetci ostatní, čo tehotní práve nie sú (lebo ani nikdy neboli a nebudú, alebo už na to pozabudli) to nie vždy chápu…

A tak tehotnú ženu v momente zaškatuľkujú ako uzlíček nervov a klbko prekypujúcich hormónov, ktorá si sama nepomôže. A preto potrebuje kvantum fundovaných rád od skúsenejších, vzdelanejších, empatickejších ľudí naokolo, ktorí jej s týmto tehotenstvom problémom ochotne pomôžu.

Nech to tá žena, úbožiatko, nejako prežije a dieťa v šťastí a bez trápenia vynosí.

Ibaže budúce mamy sa trápia a znervózňujú celkom oprávnene, ba dokonca to má aj fyziologické dôvody: Boja sa totiž o svoje dieťatko, čo nosia pod srdcom a pretože skutočne chápu, aká veľká je ich zodpovednosť, sú pod obrovským stresom.

1. Tehotenstvo NIE JE choroba

Oficiálne síce nie, ale ruku na brucho, koľké sme sa v tehotenstve cítili ako choré? Ako prejdené parným valcom, ako permanentne po opici, ako hrošice, čo sa nevedia ani zohnúť a zašnurovať si topánky?

Čo tie bolesti chrbta, pálenie záhy, kožné choroby, zhoršená migréna?? Áno, tehotenstvo nie je choroba, ale to nič nemení na tom, že sa počas neho cítime väčšinu času ako choré. A bodka.

2. Jéééj, to tvoje BRUŠKO je také veľkéééé!

Zvyčajne, keď to ľudia hovoria, už aj rukou smerujú k bruchu. Vášmu bruchu. A to veru nie je vždy vítané, obzvlášť, ak to na tehotnú behom dňa takto skúsia viacerí.

Celkom by pomohlo, keby sa obdiv bruška tehotnej obmedzil. Len blízka rodina a priatelia sa môžu odvážiť na tehotnú a jej poklad, čo nosí pod srdcom, aj siahať. Materinský inštinkt nepustí ani počas gravidity, a preto sa väčšina tehotných neteší týmto náhodným dotykom ich brucha, teda vlastne ich budúceho dieťaťa.

Ďalšia vec, upozorňovať ženu, aj keď tehotnú, na veľkosť jej brucha, je tenký ľad, po ktorom kráčať sa nemusí vyplatiť.

3. Predpovede pohlavia bábätka

Vidíme tehotnú a už sa meníme na vešticu. „Čo to bude? Počkaj, ja viem. Vyzeráš celkom, akoby si čakala chlapčeka… Mám pravdu? Že mám??“

Ako to všetko vieme? Lebo má brucho viac guľaté ako špicaté, lebo akosi opeknela (toto je ale aké neslušné), lebo má chuť na slané…

„Nóó, vieš, bude to dievčatko. Ale vlastne sme si to chceli nechať pre seba.“

Ups!!

4. Nekonečné zákazy

Všeobecne platí, že ľudia nemajú radi zákazy, a ak hovoríme o tehotných ženách, to je úplne špeciálna kategória. Tehotné ženy vedia lepšie, ako ktokoľvek iný, čo môžu robiť a čo nemôžu, pretože ich lekári o všetkom informovali a pravdaže nechcú ublížiť sebe ani dieťatku, čo čakajú. A preto vy ostatní „nelekári“ nedávajte hlúpe rady, pretože nimi urobíte viac škody než osohu.

5. Hurá na materskú!

Ak sa dá, čo možno najskôr, pomyslia si dobroprajní kolegovia a minimálne jeden vám to aj priamo povie. Pravdaže v dobrom, ako inak.

Znie to, akoby si všetci naokolo zrazu mysleli, že tehotenstvo nejako ovplyvnilo váš úsudok, schopnosť premýšľať a robiť si svoju prácu. Ak ste však stále tu a robíte, čo treba, prečo sa pýtať túto zbytočnú otázku? Vy predsa najlepšie viete, kedy je na čo čas, aj odísť na materskú.

6. Nebuď nervózna, zlatko!

Nejeden muž sa v snahe utešiť svoju drahú polovičku uchýli ku frázam, ktoré však nijako nepomáhajú. Minimálne nie jej.

Nehovorte svojim tehotným ženám, nech sa upokoja. Áno, sú zmietané hormónmi, aj obavami a vy to skúste rešpektovať. Patrí to skrátka k tomu a majú na to právo.

Jednoducho to s nimi, hoci náladovými, budete musieť vydržať. Ako musia ony vydržať s bruchom, čo je týždeň za týždňom väčšie a väčšie…

+ Veľa, veeeľaaa ďalších potehotenských fráz a otázok, ktorých sa len tak nezbavíte

… Dojčíš? Máš dosť mlieka? Spí dobre? Nedávaj ho k sebe na posteľ! Spi s ním, to ho upokojí!! Neprikrmuj tak skoro! Čože, ty mu ešte nedávaš piť z fľaše???

A kedy bude ďalšie??? 😀 😀 😀

zdroj/foto: BrightSide/Facebook

Komentáre

komentáre