pondelok , 24 júna 2024
Home / Dieťa / Čo sa deje hneď po pôrode?

Čo sa deje hneď po pôrode?

Každá mamička je po pôrode neskutočné unavená, vysilená a ubolená, no zároveň aj tá najšťastnejšia žena na svete. Avšak pôrod nie je vyčerpávajúci len pre matku, ale aj pre samotné bábätko, ktoré strávilo deväť mesiacov v maternici a podáva tiež istý výkon, aby prišlo na svet.

Vo chvíli, keď matka porodí dieťa, pôrodník ho položí na pripravenú podložku k nohám matky a ako prvé musí odsať hlien z nosa a úst. Je potrebné urobiť tento úkon skôr, ako začne dieťa plakať, aby nevdýchlo zvyšok plodovej vody do dýchacích ciest. Následne sa utierajú oči, aby sa predišlo zápalu spojiviek.

Teraz nastáva príležitosť na prvý kontakt, keď lekár položí dieťa matke na brucho. Veľa mamičiek túži mať „telo na telo“ ešte s pupočnou šnúrou. Následne sa pupočná šnúra podviaže svorkami a dieťa prevezme pediater alebo sestrička. Zvyčajne na vyhriatej podložke sa dieťa poutiera – plodový maz sa hneď neumýva.

dieta 2

Sestrička dieťatko odváži, odmeria, napíše priezvisko na lýtko alebo stehno dieťatka a pripne na zápästie alebo nožičku identifikačný štítok s číslom a menom dieťaťa. 

dieta 3

Zabalené  v perinke dieťa opäť putuje k svojej mame a priloží sa k prsníku. Je to neopísateľná chvíľa. Ide o vzácny okamih, kedy sa začína krásny vzťah matky a dieťaťa a zároveň má táto chvíľa aj obrovský význam pre začiatok dojčenia. Pri hodnotení zdravotného stavu novonarodeného dieťaťa sa používa tzv. Apgar skóre. Ide o bodovací systém, pri ktorom sa dieťa hodnotí hneď po pôrode (cca 1 minútu po narodení) a potom zase po 5. minútach. Lekár skúma dýchanie, pulz, pohyby, farbu kože a reakcie na podnety. Ak má novorodenec 8-10 bodov, je zdravým dieťaťom. Ak ide o rozhranie 4-7 bodov, dieťa má malé ťažkosti, ktoré môžu po krátkej dobe odoznieť. 2-3 body znamenajú, že bábätku treba okamžite pomôcť a pokúsiť sa ho stabilizovať. Sú však prípady, kedy sa to nepodarí a dieťa neprežije…

dieta 4

Hoci matka ešte zostáva na pôrodnej sále, dieťa sa dostáva na novorodenecké oddelenie, kde sa dokončia základné vyšetrenia. Po preložení matky na oddelenie šestonedelia zostáva dieťa už navždy s mamičkou 🙂

Ak vás v blízkej dobe čaká pôrod, tak vám držíme palce, aby všetko dobre dopadlo a vy ste mali svojho drobčeka v náručí.

foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre