sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Rola otca v živote dieťaťa je nezastupiteľná!

Rola otca v živote dieťaťa je nezastupiteľná!

3. júnová nedeľa už každoročne pripadá oslave otcovstva. Vedeli ste, že Deň otcov oficiálne oslavujeme už takmer sto rokov?

Áno, mnohými opomínaný, no o to dôležitejší sviatok má svoju históriu aj zmysel. A to nielen pre oteckov.

Oslava otcov

Sviatok, ktorý nie je menej významný, ako Deň matiek slávený každú druhú májovú nedeľu. Deň otcov si pripomíname vždy v júni, a to tretiu nedeľu v tomto mesiaci.

Legenda hovorí, že tradícia osláv všetkých otcov siaha do roku 1910 do Ameriky, konkrétne do mesta Spokane v štáte Washington. Tu si istá Američanka, volala sa Sonora Smart Doddová, chcela uctiť nielen svojho obetavého otca, ktorý po smrti jej mamy vychoval ju i jej piatich súrodencov, ale aj všetkých ostatných, rovnako milujúcich otcov krížom krážom.

Netrvalo dlho a z neoficiálnej oslavy kdesi v Amerike sa stal medzinárodný sviatok známy ako Deň otcov.

Vzťah otca k dieťaťu je iný… a tak to má byť

Byť otcom nie je to isté, ako stať sa mamou. Nie je to možné biologicky, ani mentálne. A tak to má byť.

Vzťah otca k vlastným deťom by mal byť odlišný. Kým mama  dieťa skôr vychováva a učí ho ho svet vnímať citovo, s ockom sa dieťa mení na malého objaviteľa, opravára a dobyvateľa. Ocko je skrátka skvelý parťák na hry a bláznovstvá.

Pre syna je otec vzorom, ako sa má správať k ženám. A dcéry vďaka nemu zasa spoznávajú svet mužov a učia sa, ako vychádzať s opačným pohlavím.

Aj mnohé výskumy ukázali, že dieťa do veku približne dvoch rokov je na otca citovo naviazané rovnako silno, ako na mamu, bez ohľadu na to, s kým trávi väčšinu dňa.

Generácia bez otca??

Rastie nám generácia bez otca? Výskumy psychológov hovoria jasne, a veru nie veľmi optimisticky – Bohužiaľ, je to tak.

Súčasnú civilizáciu odborníci skutočne označujú ako generáciu, respektíve civilizáciu bez otca. Vraj mizne funkčný vzťah medzi otcom a synom, aký v rodine panoval ešte v minulom storočí. Rovnako tak otcov nerešpektujú ani dcéry. Kto alebo čo je na vine?

Tak trochu všetko a my všetci. Moderná doba a vplyv technológií, prehnaný feminizmus, pracovná vyťaženosť rodičov, otcov obzvlášť, čoho dôsledkom je vnímanie otca len ako poskytovateľa finančných prostriedkov.

Pritom deti vyrastajúce bez otca majú v dospelosti dokázateľne väčší sklon k depresiám a rôznym poruchám správania. U dievčat sa tiež zistil častejší výskyt pubertálnych tehotenstiev.

Otec zohráva veľmi významnú úlohu aj pri rozvíjaní reči dieťaťa. Často mu, možno i nevedomky, totiž napomáha obohatiť jazyk o nové výrazy a slová.

Na druhej strane je aj pre chlapov status otcovstva veľkým prínosom. Neraz je práve dieťa hnacím motorom zmeny ich stravovacích či životných návykov. Najmä im však dieťa dá pocítiť, že sú pre niekoho veľmi dôležití, spolu s mamou tí najdôležitejší. A čo už je viac??

zdroj: Parents, Pixabay

Komentáre

komentáre