piatok , 26 apríla 2024
Home / Dieťa / Starostlivosť o mliečne zuby: Je správne ignorovať zubný kaz u detí?

Starostlivosť o mliečne zuby: Je správne ignorovať zubný kaz u detí?

Správna starostlivosť o mliečne zuby je veľmi dôležitá. Rozhodne neplatí, že ju máme zanedbávať a prípadné zubné kazy ignorovať s odôvodnením, že mliečne zuby aj tak vypadnú a nahradí ich trvalý chrup. Práve naopak, stav mliečneho chrupu ovplyvňuje vývoj čeľuste a jeho predčasné vypadávanie v dôsledku zanedbania a znečistenia má často za následok nesprávne usporiadanie trvalého chrupu.

Význam mliečnych zubov nemožno podceňovať, aj preto by sme mali klásť dôraz na dobrú starostlivosť, pravidelné preventívne zubné prehliadky a vyváženú stravu, a to platí ako pre deti, tak pre budúce mamičky.

Prerezávanie prvých mliečnych zubov

U väčšiny detičiek sa objaví prvý zúbok okolo 6 mesiacov života. Ako prvé sa zvyknú prerezať stredné rezáky (jednotky). Niekomu sa zúbok prereže bez väčších problémov, iné deti (aj rodičov) prerezávanie mliečneho chrupu poriadne potrápi. Často ho sprevádza nadmerné slinenie, podráždenie a odmietanie stravy. Neraz je jediným spôsobom, ako bábätko utíšiť, dojčenie. Najmä v prípade, ak sa pridá aj zvýšená teplota a opuch ďasna, mamička urobí všetko pre to, aby dieťatko upokojila.

Pomôcť môžu aj rôzne hryzadlá, ktoré sú napustené chladivou tekutinou či utišujúce gély, ktoré podráždené detské ďasná mierne znecitlivia.

Vývoj mliečneho chrupu sa zvykne ukončiť do tretieho roku veku dieťaťa, kedy by malo byť prerezaných všetkých dvadsať mliečnych zubov.

Pravidelná ústna hygiena

Mliečne zuby sú menej odolné a náchylnejšie na vznik zubných kazov ako trvalý chrup. Je preto nevyhnutné, aby sa už malé dieťa učilo správnym dentálnym návykom a spolu s rodičmi trénovalo jemné čistenie ďasien navlhčenou gázou. Prípadne môžete siahnuť po praktickej pomôcke, ktorú si navlečiete na prst a za pomoci jemných štetiniek ňou vyčistíte ústočká dieťatka.

Ako pribúdajú zúbky, prichádza čas na pravidelné umývanie zubnou kefkou a detskou pastou aspoň dvakrát denne – ideálne ráno a večer pred spaním, prípadne aj pred poobedňajším spánkom. Kým ešte dieťa nevie vypľúvať, nepoužívajte zubnú pastu s fluórom. Zubnú kefku mu vymieňajte približne raz za tri mesiace, respektíve po každej chorobe.

S nástupom do škôlky sa dieťa pomaly učí samostatnému čisteniu zúbkov, avšak vždy by to malo byť pod dohľadom rodiča, respektíve dospelej osoby, ktorá mu zuby na záver dočistí.

Medzizubné priestory si môžu deti začať čistiť dentálnou niťou či kefkou a dobrým doplnkom dentálnej hygieny je aj detská ústna voda.

Prvá návšteva zubára

Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o detský chrup by mali byť aj pravidelné návštevy u stomatológa. Prakticky hneď po prerezaní prvých zubov by sme mali dieťa oboznámiť s prostredím zubnej ambulancie a potrebou pravidelne tam chodiť kvôli krásnym a zdravým zúbkom. Čím skôr s tým začneme, tým väčší je predpoklad, že sa dieťatko zubára nebude báť a bude sa o svoje zúbky príkladne starať.

Deti majú nárok na dve preventívne zubné prehliadky ročne, pričom zabúdať netreba ani na profesionálnu dentálnu hygienu, ktorá je účinnou prevenciou pred vznikom zubných kazov u detí.

zdroj: stomatologiaaupark.sk

Komentáre

komentáre