štvrtok , 29 februára 2024
Home / Hodnotenia / Recenzie / Čítanie naprieč svetové metropoly

Čítanie naprieč svetové metropoly

V dnešnej dobe sa ukazuje byť možnosť cestovať prostredníctvom kníh zaujímavejšou (a bezpečnejšou) ako kedykoľvek predtým. Prostredníctvom troch knižných bestsellerov, ktoré u nás vyšli vo vydavateľstve Grada, sa prenesiete nielen geograficky, ale aj v čase.

Príbehy z Kodane, Paríža a Čiech z doby dnešnej i minulej ukazujú tri silné a odvážne mladé ženy, s ktorými sa stotožníte behom prvých stránok.

Kaviareň v Kodani

Mladá a krásna Katie to nemala nikdy jednoduché. Mama jej zomrela priskoro a otec túto situáciu nezvládol práve najlepšie. Napriek tomu si dokázala vybudovať úspešnú kariéru v jednej z najprestížnejších londýnskych PR agentúr a nájsť skvelého priateľa. K šťastiu jej chýbalo už len vytúžené povýšenie.

Sny o veľkej kariére a nekonečnej láske však dostanú trhliny, keď sa dozvie, že jej zdanlivo dokonalý priateľ ukradol nápad, vďaka ktorému ho povýšili namiesto nej. A tak sa Katinou poslednou nádejou stáva cesta do Kodane, kde sa musí pokúsiť získať nového klienta.

Spočiatku otravný výlet s hŕstkou ešte otravnejších novinárov sa postupne mení na jedinečné dobrodružstvo, ktoré nakoniec všetkým zmení život.
Očarujúca Kodaň s jednou úžasnou kaviarňou, v ktorej to vonia škoricou, koláčikmi a horúcou čokoládou totiž v ľuďoch nanovo zapaľuje oheň lásky.

A výnimkou nebude ani Katie…

Papierové dievča z Paríža

Medzi vášnivou a impulzívnou Chloe a jaj odvážnou staršou sestrou Adalyn je silné sesterské puto, až kým do Francúzska v roku 1940 nevtrhnú nacisti. O viac ako polstoročie neskôr šestnásťročná Chloina vnučka, Američanka Alice, znenazdajky zdedí byt v Paríži.

Starobylo zariadený a desaťročia spustnutý príbytok vyvoláva množstvo otázok…

Prečo jej babka nikdy nerozprávala o svojom detstve?

Kto je to druhé dievča na fotografiách nájdených v tajomnom byte?

A prečo sa sem babkina rodina po vojne nevrátila???

Celá rodina trpí úmrtím babičky a zároveň sa spamätáva zo záhadného dedičstva, no jediný, kto v sebe nachádza silu pátrať po pravde, je Alice.
To, čo napokon vypláva na povrch, šokuje celú rodinu, no zároveň zahojí staré rany.

Knihovníčka z Auschwitzu

Písal sa rok 1939, keď Ditu Krausovú s rodinou zajali nacisti a uväznili ich najprv v Terezíne a neskôr v koncentračnom tábore Auschwitz. Dita sa zo všetkých síl snažila prispôsobiť svojmu novému životu v brutálnych podmienkach a uprostred všetkých hrôz prejavovala neskonalú ľudskú silu a húževnatosť. Aj preto ju židovský vodca Fredy Hirsch požiadal, aby u seba uschovala vzácne knižné zväzky, ktoré sa väzňom podarilo prepašovať do tábora.

Dita sa tejto úlohy chopila celým svojím srdcom a stala sa tajnou knihovníčkou Auschwitzu. Dnes je len ťažko uveriteľné, že vďaka štrnásťročnému dievčaťu existovala v tábore plnom krutostí maličká tajná knižnica, ktorá obsahovala len osem zväzkov kníh. Napriek všetkému však dokázala zapáliť plameň vedomia a nádeje v dušiach tých najmenších a najzraniteľnejších – detí uväznených v Auschwitzi.

zdroj: Grada

Komentáre

komentáre