pondelok , 22 apríla 2024
Home / Dieťa / 5 vlastností dobrej školskej tašky pre prváka

5 vlastností dobrej školskej tašky pre prváka

Škola volá a s tým aj množstvo povinností. A že príprava na nový školský rok nie je žiadna maličkosť či zábava, potvrdí každý rodič. Obzvlášť mamy a otcovia prváčikov sa neraz pod náporom školských požiadaviek nadobro zrútia. Aký peračník, pomôcky na výtvarnú a školskú tašku kúpiť? Máme vyberať podľa ceny, odporúčaní známych alebo siahnuť po obľúbenom Disney modeli?

Existuje niekoľko základných znakov a kritérií, podľa ktorých postupujte a bez pochýb vyberiete dobrú školskú tašku pre vášho prváčika.

Školská taška pre prváka

Väčšina detí má vo výbere školských tašiek jasno: Len nech je s ich najobľúbenejšou rozprávkovou postavičkou. A je na nás, rodičoch, aby sme správne posúdili, či stačí len Elza alebo Superman, prípadne chceme od prvej tašky nášho dieťaťa aj niečo viac.

Zrejme chceme. A tak nie je iná možnosť, len sa výberu školského batohu či aktovky povenovať o čosi dlhšie.

Tu je 5 vlastností dobrých školských tašiek pre prvákov, ktoré neignorujte:

1. Veľkosť a hmotnosť školskej tašky

Prváčik je zväčša drobný žiačik, preto pri výbere myslime na veľkosť a hmotnosť školskej aktovky. Jej vrchná čas by nemala presahovať ramená, spodok tašky zasa líniu bokov.

Aj hmotnosť tašky zohráva podstatnú úlohu. Preťažené detské chrbty spôsobujú vážne zdravotné ťažkosti aj nesprávne držanie tela, preto dbajme na to, aby mali školské aktovky čo najnižšiu hmotnosť. Podľa štátnej normy je to pri prázdnej taške do 1200 gramov pre žiaka prvého stupňa, pri školských taškách pre piatakov a staršie deti je to do 1400 gramov.

2. Úložný priestor školskej tašky

Samozrejmosťou by mal byť dostatok úložného priestoru. Školské tašky pre tretiakov, respektíve pre žiakov na prvom stupni, nech majú dostatok vreciek a priehradiek, kde si môžu poľahky uložiť a roztriediť všetko potrebné. Veľmi vítané je aj bočné vrecko, kam si vie dieťa odložiť fľašu s vodou.

ilustračná foto
ilustračná foto

3. Ergonomická školská taška

Chrbtica detí je vo vývoji a o tom, že na svojich pleciach nosia od prvej triedy viac, než by mali, sa asi baviť nemusíme. Je na nás, aby sme im to čo najviac zjednodušili a zabezpečili, nech im na školské časy neostanú nepekné spomienky v podobe skoliózy či iných celoživotných trápení. Kvalitná školská taška musí byť pevná a s anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou. Rovnako tak sú dôležité polstrované ramenné popruhy so šírkou minimálne 4 centimetre.

4. Bezpečnostné prvky

Bezpečnostné prvky na taškách robia deti „viditeľnými“ aj v tme či hmle, a to je veľmi dôležitý aspekt, ktorý si pri výbere prvej školskej tašky všímajme. Tašky by mali mať dostatok väčších reflexných prvkov, a to vpredu i na bočných stranách.

5. Materiál tašky a iné dôležité „detaily“

Všímajme si tiež materiál školskej tašky, vďaka vysokej odolnosti a jednoduchej údržbe sú obľúbené tašky zhotovené z nylonu či polyesteru.  Praktické sú nožičky na spodku tašky či pevne prišité uško na ľahšie chytenie, prenášanie a zavesenie tašky.

Čoraz obľúbenejšou je školská taška na kolieskach, ktorá je skvelá najmä pre menšie a slabšie detičky, pretože im odľahčí chrbát.

Kde kúpiť kvalitnú školskú tašku?

Všade tam, kde sú rokmi a skúsenosťami iných rodičov dostupné rozmanité školské tašky za rozumné ceny. V rozličných dizajnoch, s overenými certifikátmi a v ideálnom prípade aj s odporúčaním pediatrov.

Skvelé školské tašky, batohy a kompletné sety (taška, peračník, boxy, zástery či peňaženky) nájdete na stil.sk, prípadne v každom dobrom papiernictve.

zdroj/foto: stil.sk/pixabay.com

Komentáre

komentáre