utorok , 10 decembra 2024
Home / Dieťa / Ako by mala vyzerať zdravá desiata pre deti?

Ako by mala vyzerať zdravá desiata pre deti?

Máte školopovinné deti a lámete si hlavu nad tým, čo im pripraviť dnes na desiatu? Poradíme vám.

Ak chcete, aby ich desiata bola zdravá, výživná a zároveň aj chutná, tak čítajte ďalej.

Dôležitosť zdravej desiaty u detí

Stravovacie návyky si človek osvojuje vo svojom detstve. Taktiež to, ako sa stravuje v detskom období je dôležite pre jeho správny rast a vývoj. Práve preto je dôležité mať prehľad a vedieť, čo dieťa v škole konzumuje. Najmä v dobe, keď je v školskom bufete v ponuke veľké množstvo sladkých lákadiel, ktorým len ťažko odolať.

Nezdravé a neprimerane veľké desiaty môžu viesť k problémom s nadváhou. Prejedanie sa u detí môže viesť k detskej obezite, cukrovke, vzniku nadmernej chuti do jedla a k strate ich prirodzeného inštinktu cítiť hlad. Naopak, chabá alebo žiadna desiata a celkovo nedostatočné stravovanie môže viesť k poruchám imunity a rastu, k podvýžive, k nedostatku energie a zníženej sústredenosti.

Zdravá desiata pre deti

Najhoršie, čo môžete urobiť je dať dieťaťu pár drobných a nechať ho, aby si desiatu kúpilo samo. Ak je to možné, nerobte to. Radšej si ráno nájdite pár minút na jej prípravu a buďte si istí tým, čo má a či vôbec má vaše dieťa desiatu. Ale čo mu pripraviť? Na internete nájdete rôzne recepty na desiatu a my vám prinášame niekoľko tipov a rád.

1. Obložený chlebík

Určite si spomínate na svoje detstvo, kedy vašou každodennou desiatou bol chlieb s maslom. Takýto typ desiaty je pre dieťa v poriadku, avšak pre zdravší variant vám odporúčame menšie úpravy.

V prvom rade biele pečivo nahraďte celozrnným a namiesto masla a kúpených nátierok si pripravte vlastnú. Skvelou voľbou je domáca avokádová, vajíčková alebo bryndzová nátierka. Nakoniec pridajte šunku s vysokým obsahom mäsa a nezabúdajte na zeleninu.

Pokiaľ chcete zvoliť sladkú desiatu, namiesto nutely natrite pečivo domácim džemom alebo arašidovým maslom.

2. Mliečna desiata

Viete, že deti v období rastu potrebujú jesť mliečne výrobky viac, než my dospelí? Jogurty, syry a mlieko sú zdrojom bielkovín, vápnika a vitamínov (A, B2, B6, B12, D), ktoré sú v období rastu pre telo veľmi potrebné. Čo sa týka jogurtov, odporúčame predovšetkým plnotučné biele jogurty, ktoré sami dochutíte čerstvým ovocím, orechmi a osladíte medom. A pokiaľ máte možnosť, vyrobte si domáce jogurty. Tie sú najkvalitnejšie.

zdrava vyziva 1

3. Ovocie naše každodenné

K desiate nikdy nezabúdajte pribaliť aj kus ovocia. Najlepšie čerstvé, no môže byť aj sušené. Pokiaľ vaše dieťa odmieta jesť ovocie, vyskúšajte mu pripraviť farebný ovocný šalát s jogurtom. Príprava je jednoduchá. Do dózy pokrájajte niekoľko druhov ovocia a prelejte ho sladkým jogurtom.

Vhodnou formou, ako dostať do vášho dieťaťa dávku vitamínov, sú aj ovocno-zeleninové smoothie nápoje. Vyskúšajte všetky typy a zistite, čo na vaše dieťa zaberie.

4. A čo sladkosti?

Deti sladké milujú, potrebujú a chcú každý deň. Avšak určite viete, že zdravá desiata a sladkosti k sebe veľmi nejdú. Čokolády, keksíky a cukríky určite nesmú byť každodennou súčasťou desiaty, no to ešte neznamená, že sladkosti deťom nemôžete dávať. Upečte doma zdravšie varianty koláčov, müsli či keksíkov. Vaše deti rozdiel ani nepostrehnú.

zdrava vyziva 2

5. Na kolu zabudnite

Hoci pitný režim spomíname až na koniec, neznamená to, že je najmenej dôležitý. Dieťa bez fľaše s vodou do školy ani len nepúšťajte. Školák vo veku 7- 15 rokov by mal totiž vypiť minimálne 1,5 litra vody denne. Za vhodné nápoje považujeme nesladené vody, vody bez umelých farbív, čistú vodu alebo čaje.

Tak ako vyzerá desiata vášho dieťaťa? My veríme, že sa veľmi neodlišuje od nami vyššie uvedených druhov desiát. Snáď ste v tomto článku našli typ desiaty, ktorí zvyknete svojim deťom pripravovať a pokiaľ nie, určite sa aspoň trošku inšpirujte. Veď zdravšie stravovanie a dostatok pohybu je predpokladom pre bezproblémový rast a vývoj všetkých detí.

zdroj: mojavyziva.sk

zdroj foto: Pixabay

Komentáre

komentáre