sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Aktivity / Zachráni Katka krásneho koňa Azura?

Zachráni Katka krásneho koňa Azura?

Občas nám vstúpi do života niekto nový – akoby nám ho privial do cesty sám osud. V takom prípade je dobré spozornieť… Presne to sa stalo hrdinke novej série Katke, ktorej osud privial nádherného koníka Azura.  Takže pozor, začína sa príbeh Záchrana Azura.

A pekne po poriadku. V Katkinom živote nie je nič, ako bolo predtým. Po smrti jej mamy sa otec odváži na nový začiatok: kúpi jazdeckú školu Bažantia farma, pretože aj s Katkou milujú kone. Banka im poskytne pôžičku, bez ktorej by si farmu s výhodnou polohou nemohli dovoliť.

Jazdecká škola znamenala pre nich nový začiatok. Po tom, čo jej zomrela mama, mali za sebou ťažký rok. Rany zo straty sa ešte len začínali hojiť. Kúpou farmy obaja dúfali, že získajú aký-taký odstup od minulosti a azda sa im podarí nájsť trochu šťastia do budúcnosti.

No teraz prišiel pán Bezúročný z banky a žiada peniaze naspäť.

O pár dní sa udeje ďalšia dôležitá vec. Katka náhodou narazí na Azura – výnimočného koňa, ktorý si získa jej srdce a dodá jej odvahu. No Azuro je v nebezpečenstve. Katka a jej sesternica Klára sa stretnú so strašnými praktikami obchodníka s koňmi.
Waldemar Pejn je arogantný, koňa nazýva prekliata potvora a Katka s Klárou od začiatku nemajú z neho dobrý dojem. Ten im potvrdia aj v miestnom Spolku na ochranu zvierat, kde s Pejnom majú už nemilé skúsenosti.
A zrazu sa Azuro ocitne v núdzi. Dokonca v nebezpečenstve.
Dokážu dievčatá Azura zachrániť? Prekabátia nejako Waldemara Pejna?
A čo pán Bezúročný – stihnú na Bažantej farme rýchlo zarobiť, aby mohli splácať pôžičku?

Takto sa začína prvé dobrodružstvo Katky a Azura s názvom Záchrana Azura. Krásne rozprávanie o súdržnosti rodiny, napínavý príbeh o záchrane koní, ale aj o láske k zvieratám a čistých úmysloch. Katku s urečnenou Klárou si rýchlo obľúbite a jej otcovi budete držať palce, aby zachránil Bažantiu farmu.
A pozor, už teraz vás potešíme 🙂 Príbehy Katky a Azura majú pokračovanie, druhý diel Azurov štart vyjde už v apríli. 3.diel Tajné miesto v júli a 4.diel Tajomstvo o Serafíne v októbri tohto roka. Takže máte sa na čo tešiť!

Teraz sa už začítajte do novinky Záchrana Azura:

4.Osudná cesta

Katka využila zvyšok dopoludnia na to, aby sesternici všetko poukazovala a predstavila jej každého jedného koňa. Poobede zobral Ľudovít Šulc dievčatá na vianočný trh do blízkeho mesta. Výlet sa mal stať skutočne osudným – ale tí traja to ešte netušili. A nevšimli si ani to, že obloha nad ich hlavami stmavla. Hoci na začiatku cesty bola nezvyčajne pekná modrá, po chvíli sa zatiahla. Možno sa hnevala, že si ju nikto nevšíma.
Začalo snežiť. Polia a lúky navôkol zaraz pokryla mäkká teplá perina, snehová pokrývka ležala aj na ceste. Stierače starej dodávky mali čo robiť a Katkin otec sa urputne opieral do volantu. Musel sa veľmi sústrediť. Dievčatá na zadnom sedadle nepretržite štebotali. Už dlho sa nevideli, a teda sa mali o čom rozprávať. Klára rozčúlene hovorila o svojom malom bratovi a o tom, ako ho všetci považujú za sladkého, ale pre ňu bol len hlúpy. Katka sa smiala, i keď sa v duchu domnievala, že jej sesternica preháňa, lebo žiarli.
„Človeče! Nie je to tu veľmi bezpečné,“ hromžil Ľudovít Šulc. „Už nevidieť ani len na cestu!“ Dievčatá až teraz s prekvapením zbadali, ako sa celá krajina zmenila. Tam, kde ešte pred chvíľou bolo hnusné sivohnedé blato, sa teraz trblietala biela vrstva snehu. Vyzeralo to, akoby niekto vonku vysypal obrovské množstvo práškového cukru.
„Och! Vyzerá to tak romanticky!“ vzdychla nadšene Klára.
„Áno, úžasné!“ tešila sa aj Katka.
„Hm, veľmi pekné!“ zamrmlal Ľudovít Šulc. „Ale len vtedy, keď netreba sedieť za volantom!“ Medzičasom mal už nos takmer nalepený na prednom skle, pretože nevidel na cestu.
Dievčatá vycítili napätie, a tak radšej zmĺkli. S vypleštenými očami sledovali snehovú metelicu. Dodávka napredovala krokom, no napriek opatrnej jazde auto dostalo šmyk. Ľudovít Šulc jemne pribrzdil a podradil. Staré auto sa však ešte niekoľko metrov kĺzalo, kým mu nezhasol motor. Katkin otec nervózne vydýchol a vážne sa otočil k dievčatám.
„Je mi to ľúto,“ povedal. „Myslím, že to nemá význam. Bude lepšie, ak sa vrátime.“ Dievčatá odovzdane prikývli. Vianočný trh nebol taký dôležitý.
Bolo teda rozhodnuté, vrátia sa domov. Príbeh by však pokračoval úplne inak, ak by si Katka zrazu nevšimla niečo zvláštne. Približne o sto metrov ďalej sa v poletujúcich vločkách zablyslo žltooranžové svetlo. Začudovane sa narovnala. Spočiatku si tým nebola celkom istá, no zrazu sa svetlo opäť rozsvietilo.
„Čo to je?“ spýtala sa udivene, na čo otec, ktorý chcel práve otočiť auto, zastavil uprostred vozovky. Aj Klára pozrela tým smerom.
„Ja nič nevidím,“ povedala a pomkla sa bližšie ku kamarátke.
„Tam, vpredu, pri stromoch!“ Katka poklepkala prstom na okno. „Tam, kde stúpa cesta dohora! Ako na zavolanie sa v prítmí opäť zablyslo svetlo.
„To sú výstražné svetlá!“ zvolala rozrušene Klára.
„Zrejme niekto odstavil vozidlo,“ uvažoval Ľudovít Šulc. „Ak v tomto počasí nemá zimné pneumatiky, potom je to problém.“
Klára zavetrila dobrodružstvo, pre ktoré sa rýchlo zapálila. „Musíme mu pomôcť!“ zvolala. „Teda, veď zajtra sú Vianoce, sviatok lásky k blížnym!“ povedala šibalsky.
„Zajtra je Štedrý večer,“ opravil ju vecne Katkin otec. V spätnom zrkadle videl, ako naňho dievčatá s očakávaním hľadia. V tejto chvíli si vrúcne želal, aby tam to žltooranžové svetlo jednoducho nebolo, alebo aby prestalo blikať. Mal za sebou dlhý deň a páčila sa mu predstava, že sedí doma pri kozube a listuje v novinách. Bolo to oveľa lepšie ako počas snehovej búrky, v mraze, odťahovať auto. Unavene sa pozrel k stromom, kde opäť zablikalo svetlo.
Ale pretože Ľudovít Šulc nebol typ človeka, ktorý strká hlavu do piesku, keď niekto potrebuje pomoc, zhlboka si vzdychol, otočil auto a vydal sa za svetlom.
Bolo to rozhodnutie, ktoré im malo navždy zmeniť život.

Milan Buno, literárny publicista

Komentáre

komentáre