pondelok , 24 júna 2024
Home / Dieťa / Diktáty pre druhákov a tretiakov: Ako ich zvládať s úsmevom?

Diktáty pre druhákov a tretiakov: Ako ich zvládať s úsmevom?

Nástup do školy je pre väčšinu detí novým dobrodružstvom, na ktoré sa veľmi tešia. Istotne aj u vás doma ste od svojho predškoláka počúvali, ako sa už nevie dočkať nových spolužiakov a je zvedavý na všetko, čo sa v prvej triede naučí.

Po prvotnom nadšení však prichádza realita a učenie. A hoci prvá trieda je najmä o zoznamovaní detí s písmenkami a číslami, na konci prvého ročníka už je nutné ovládať kompletnú abecedu a pripraviť sa aj na diktáty.

Ako dieťaťu pomôcť zvládať nasledujúce ročníky a neustále previerky pravopisu a gramatiky?

Domáce precvičovanie diktátov

Slovenský jazyk je krásny, ale veľmi ťažký – najmä jeho gramatika. Pravopisné pravidlá s mnohými výnimkami – za všetky spomeňme vybrané slová – nie sú každému po chuti, avšak diktátom sa v škole vyhnúť nedá. Mnoho detí má však s diktátmi veľké problémy. Nezvládajú rýchle tempo diktovania či správne dosadenie správnej spoluhlásky alebo samohlások i/y. Pritom celá základná škola, predovšetkým prvý stupeň, kladie veľký dôraz na túto formu precvičovania pravopisu.

Diktáty však nemusia byť strašiakom. Stačí si na ne zvyknúť a s deťmi si ich poctivo trénovať. Pomáha ich dieťaťu cvične diktovať aj doma – neraz k tomu vyzývajú samotní učitelia, pretože sa tým u dieťaťa vytvára návyk písať na základe toho, čo počuje , zrýchľuje sa tempo a zlepšuje sa schopnosť správne dosadzovať potrebné písmenká. Samozrejme vždy vychádzajte z aktuálnych učebných osnov dieťaťa, nech píše diktáty adekvátne učivu, ktoré v škole preberá.

Diktáty v 2. ročníku – na čo sa zamerať?

Detičky v druhom ročníku základnej školy preberajú v rámci slovenčiny nasledujúce učivo:

  • hláska a písmeno ch, dz, dž
  • samohláska ä
  • dvojhlásky
  • tvrdé a mäkké spoluhlásky
  • slabiky di, ti, ni, li, de, te, ne, le
  • vety

Diktáty v 3. ročníku – toto musí dieťa zvládať!

Tretí ročník ZŠ je považovaný za najnáročnejší na prvom stupni, a to z hľadiska gramatiky – zrejme za tým budú aj neobľúbené vybrané slová. Čo všetko obsahujú diktáty pre tretiakov?

  • slová s l, ĺ, r, ŕ
  • vybrané slová po b, m, p, r, s, v, z
  • slovné druhy

Ako dieťaťu pomôcť zlepšiť sa v slovenskom pravopise?

Diktujte mu doma diktáty

Základnou radou, ako dieťaťu pomôcť s diktátmi, je spoločne si ich precvičovať. Vyčleňte si na to v týždni určité dni – možno každý druhý, tretí deň, prípadne víkend, kedy si s ním zhrniete prebrané učivo, z ktorého mu nadiktujete zopár diktátov.

Tipy na vhodné diktáty pre druhákov a tretiakov ponúka okrem učebníc aj vzdelávací web plný zaujímavých informácií o slovenskej gramatike pre rodičov i pedagógov.

Odpisovanie textu

Ak práve nemáte čas na diktovanie, vyberte vhodný text z učebnice či obľúbenej knižky a nechajte dieťa, aby ho prepísalo. Už jedna prepísaná strana formátu A5 tri-štyrikrát do týždňa dieťaťu veľmi pomôže a prinesie zlepšenie v pravopise.

Nech veľa číta!

Dieťa už pozná všetky písmená, a tak mu nič nebráni prečítať si knižky, ktoré ste mu doposiaľ čítali vy. Nejde len o samostatnosť a fantáziu, ktorú si tým dieťa rozvíja, ale tiež o skvelé obohatenie slovnej zásoby.

Skutočne platí, že ľudia, ktorí čítajú, majú zvyčajne lepší pravopis, preto najjednoduchším spôsobom, ako dieťaťu pomôcť so slovenským jazykom a jeho gramatikou, je dať mu do ruky knihu a viesť ho k láske k čítaniu.

Diktáty na opakovanie učiva 2. a 3. ročníka 

Diktáty pre 2. ročník – ukážka na zopakovanie učiva:

Po dvore behá hydina. Teta urobila šišky s medom. Zapla plynovú rúru a upiekla nákyp. V lese je svieži vzduch. Tešíme sa na teba! Chutia nám palacinky s džúsom. Kytica ruží vonia v kuchyni. Vráť sa späť!

Čo pestujete v záhrade? Nazbierali sme košík hrušiek a rôznej zeleniny. Dedko pestuje aj rajčiny a zemiaky. Chutí im kuracia polievka a dukátové buchtičky. Cítiš tú vôňu?  Sadni si k nám a ochutnaj! Motýľ má tykadlá.

Diktáty pre 3. ročník – ukážka na zopakovanie učiva:

Aj na Slovensku žije jedovatý had zmija. Ak ju omylom naplašíme, syčí. Obyčajne poľuje na myši a sysle. Bývajú pre ňu sýta korisť. Jej uhryznutie môže byť pre človeka aj smrteľné. Poznáte obec Vyhne? V minulosti sa tu vyťažilo dosť železnej rudy. Ako sa ti darilo v tretej triede?

Môj strýko býva v Tatrách. V bystrine za domom som videl veľa rýb a jednu vydru. V diaľke čosi zapišťalo. Myklo ma. Čo to bolo? Z osiky sa ozýval výr. Zahúkal a skryl sa v húštine.

zdroj: akosapise.sk

Komentáre

komentáre