štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Zaujímavosti / Užitočné odkazy / 3 tipy, vďaka ktorým pomôžete životnému prostrediu

3 tipy, vďaka ktorým pomôžete životnému prostrediu

Domácnosti si začínajú všímať životné prostredie a správajú sa viac ekologicky. Staňte sa aj vy ekodomácnosťou a osvojte si nové zvyky.

1. Recyklujte

Odpad je potrebné recyklovať. Predstavte si, že sklo sa v prírode rozkladá niekoľko miliónov rokov. Vytvorte si doma zvlášť odpadkové koše na plast, elektroniku, sklo, papier a organický odpad.

2. Nepoužívajte igelitové tašky

Namiesto klasickej igelitky používajte plátennú tašku. Bežný Slovák totiž do roka spotrebuje aj 100 igelitiek. Taška z látky vám vydrží na mnoho použití a keď sa ušpiní, bez problémov ju vyperiete.

3. Začnite vytápať ekologickým materiálom

Elektrina a plyn sú nielen drahé, ale aj neekologické. Naproti tomu máte možnosť vytápať briketami alebo peletami, ktoré sa vyznačujú ekologickými vlastnosťami. Nevylučujú do ovzdušia emisie, neprodukujú veľa popola, neobsahujú chemické prísady a sú vyrábané z odpadových látok – pilín, ktoré produkuje drevný priemysel.

Vyskúšajte turbo brikety

Drevené turbo brikety sú brikety vyrobené z tvrdých drevín pod vysokým tlakom. Ich tvar dokáže zabezpečiť výhody, ktoré ponúkajú mäkké dreviny. Diera vytvára vzduchový kanálik, ktorý podnecuje horenie a tým v ohnisku dosiahnete veľmi vysoké teploty v relatívne krátkom čase. Familiárne sa tieto brikety nazývajú turbo brikety.

Ich výhodou je spojenie vlastností tvrdých a mäkkých drevín. Pri ich používaní nám neraz teplota na kotle vyskočila veľmi rýchlo do červených polí. Doba horenia je však v porovnaní s klasickou tehlovou briketou z tvrdých drevín o čosi nižšia.

Výhody peliet a brikiet v kocke

· S oboma môžete jednoducho manipulovať a nevyžadujú ani toľko miesta na skladovanie ako drevo.

· Sú vysoko šetrné voči životnému prostrediu a to nielen vďaka emisiám, ktoré sú minimálne, ale aj vďaka výrobe – sú vyrábané z drevného odpadu

· Horia rovnomerne a dlhodobo

· Popol môžete využiť ako prírodné hnojivo

zdroj/foto: ekomall.sk/Pixabay

Komentáre

komentáre