pondelok , 22 apríla 2024
Home / Hodnotenia / Produkty / Vinyl a linoleum sú dva rozdielne podlahové materiály

Vinyl a linoleum sú dva rozdielne podlahové materiály

Ak patríte k tým, ktorí doposiaľ považovali linoleum a vinyl za to isté, tak vás budeme musieť prekvapiť. Nie sú totožné. Ide o dva rozdielne podlahové materiály, ktoré sú si však vlastnosťami i vzhľadom podobné.

Uvažujete nad podlahou z linolea či vinylu? Poďme si bližšie predstaviť linoleum.

Dosahujú životnosť až 40 rokov

Linoleum patrí medzi populárne podlahové materiály, ktoré patria medzi prírodné náhrady PVC podláh. Jedným z najväčších benefitov, vďaka ktorému sú linoleové podlahy predávané je jeho prírodný obsah bez rôznych škodlivých chemikálií. Od konca 19. storočia do 50. rokov bolo linoleum výberovým materiálom pre podlahy v kuchyniach a v iných úžitkových priestoroch. Patrí medzi najstaršie a najklasickejšie podlahové krytiny na trhu. Podlahy z linolea sú odolné a pružné, vďaka čomu sa tešia veľkej obľube spotrebiteľov. Pri ich správnej údržbe môžu dosiahnuť životnosť niekoľko desiatok rokov, dokonca až 40.

Nevýhodou je ich nachýlnosť voči vlhkosti

Čo tvorí linoleové podlahy? Tieto podlahy tvorí prírodne sa vyskytujúca látka zvaná ľanový olej, ktorý sa následne extrahuje z ľanových semien. Olej sa následne zmieša s drevenou múkou, korkovým prachom a inými prírodnými a obnoviteľnými materiálmi. Nevýhodou linoleových podláh je ich náchylnosť voči vode a vlhkosti. Nadmerná vlhkosť či zaplavenie vodou môžu podlahu závažne poškodiť. Linoleové podlahy možno však považovať za vodeodolné, a to pri správnosti tesnenia v rámci ich inštalácie.

Aj napriek náchylnosti voči vlhkosti sú podlahy z linolea ideálnym podlahovým materiálov. Možno ho považovať za pevný, stálofarebný materiál, v ktorom farba a vzor nie sú iba vytlačené na povrchu. Rozmerovo sa vyskytujú v celej hrúbke materiálu.

V prípade, že stojíte pred rozhodnutím, aký materiál využiť pre novú podlahovú krytinu v domácnosti, možno vás aj naše krátke zhrnutie presvedčilo o rozhodnutí sa pre linoleum.

zdroj/foto: www.jutex.sk/Pixabay

Komentáre

komentáre