štvrtok , 29 februára 2024
Home / Dieťa / Porucha verzus vada reči: Čo ich spája a čo odlišuje?

Porucha verzus vada reči: Čo ich spája a čo odlišuje?

Ak ste mamičkou dieťatka, ktoré sa trápi so slovíčkami a vy sa bojíte, aby mu to neostalo po celý život, prípadne sa z toho nevykľul nejaký väčší problém, mali by ste v prvom rade rozlišovať pojmy. Nie je totiž chyba reči ako chyba reči.

Čo je vada reči a v čom sa odlišuje od rečovej poruchy?

Ako predísť rečových poruchám

Ak ste u vášho dieťaťa postrehli nejaké rečové problémy, nezúfajte. Ešte stále to nemusí nič vážne znamenať!

Rozvoju aktívnej slovnej zásoby pomáhame predčítavaním z detských kníh a vedením dialógu s dieťaťom. Podstatné je každý pokrok chváliť!

Je dobré si však uvedomiť, že tak, ako vieme isté veci, pokroky v hovorení našich drobcov ovplyvniť, určité odchýlky vo výslovnosti už sami nezvládneme odstrániť. Tie závažnejšie rečové ťažkosti toriž patria do rúk odborníkov. Vek dieťaťa, kedy je potrebné navštíviť logopéda či iného špecialistu, v zásade nie je ohraničený. Odvíja sa predovšetkým od konkrétnej poruchy či vady reči.

Porucha verzus vada

Porucha reči je zväčša len prechodným problémom. Odborníka je fajn vyhľadať, keď má dieťatko asi štyri roky, aby sa tieto problémy podarilo odstrániť, či aspoň zredukovať do začiatku povinnej školskej dochádzky. A zvyčajne sa to aj podarí.

Ak však hovoríme o vade reči, to už je problém závažnejší a dlhodobejší. Často súvisí s vývojovými problémami dieťaťa, ktoré sú dané aj geneticky. V tomto prípade odborníka navštívime vo veľmi ranom veku a pripravíme sa na to, že riešenie tohto problému môže trvať aj roky.

Majte pri svojich ratolestiach radšej vždy oči na stopkách.  Prvý náznak, že niečo nie je v poriadku, môže však prísť aj od členov najbližšej rodiny, tiež od pediatra alebo učiteliek v škôlke. Preto žiadne urážanie, mamičky, isto vám nechcú zle a už vôbec nie vášmu drobcovi!

Našťastie, včasná diagnostika, ako aj následná starostlivosť a liečba dokážu hotové zázraky. Ak problém zachytíme včas, o pár rokov si dieťa ani len nespomenie, že sa s nejakým rečovým problémom kedysi trápilo.

zdroj/foto: Parents/Pixabay

Komentáre

komentáre