piatok , 26 apríla 2024
Home / Dieťa / Náušničky pre malé princezničky

Náušničky pre malé princezničky

Možno aj u vás sa aktuálne rieši tento „problém“. Tradície aj hlasy starších hovoria jasne: “Nie je čo váhať, dievčatká majú mať náušničky a basta!” No vy napriek tomu nie ste stopercentne rozhodnuté, či to chcete. Bojíte sa zbytočného utrpenia vašej malej princezničky, prípadne vás vystrašili rôzne rozporuplné diskusie na túto tému, ktoré sa vedú už nejaký čas.

Čo teda hovoria skúsenosti i odborníci?

Dajte si čas – ideálne do 3. mesiaca bábätka

Niektoré mamičky využijú možnosť pôrodníc a ešte počas svojho pobytu tam, hneď po pôrode, sa rozhodnú dať prepichnúť svojim deťom ušká. Chcú to mať už za sebou, navyše pod dohľadom tých najpovolanejších. Tiež sa upokojujú myšlienkou, že čím menšie bábo, tým menej trpí.

Odborníci sú však napriek tomu toho názoru, že je lepšie trochu počkať. Podľa nich je navhodnejším časom na prepichovanie detských ušiek obdobie 3. až 4. mesiaca života bábätka. Dôvody sú viaceré: V tomto čase už má vaše bábo za sebou prvé očkovania, a teda nie je ohrozené tetanom a tiež je to vhodný čas aj z dôvodu, že vnímanie bolesti u detí v tomto veku ešte nie je rozvinuté natoľko, aby im prepichnutie ušiek spôsobilo nejakú celoživotnú traumu (ak všetko pôjde, ako má, u bába i na strane mamičky, nehrozí trauma celkom žiadna).

Dôsledne zvážte, kto ušká dieťatku prepichne

Hlasy proti hovoria najmä o možnosti zapálenia uší bábätka, až prípadnej infekcie, ktorá by mohla následne vzniknúť.

To sa však dá celkom ľahko odsledovať. Dôležité je si vybrať skutočne vhodnú osobu, ktorá vášmu dievčatku uši prepichne, najčastejšie ňou býva detská lekárka, ktorá vám to urobí odborne a sterilne za minimálny poplatok.

Napriek tomu sa niektorí rodičia rozhodnú pre nastrelenie náušníc kdesi v klenotníctve. Tu je riziko nákazy vyššie, preto dbajte na čistotu nástrojov, s ktorými daný pracovník manipuluje.

Taktiež je treba rátať s tým, že tu musí mať bábätko istý čas nastrelené náušnice, najčastejšie sú z chirurgickej ocele a vymeniť ich za vami zakúpené je možné až po odporúčanom čase, minimálne dvoch týždňoch, respektíve až po úplnom zahojení ranky.

Tento spôsob je skutočne vhodnejší, ak sme sa rozhodli prepichovať uši už staršiemu dievčatku.

Dbajte však aj po výmene nastrelených náušníc za tie vaše na zvýšenú hygienu, ušká aj náušničky pravidelne dezinfikujte, liehom aj mastičkami na to určenými.

A čo sa domáceho prepichovania ušiek týka, azda ani netreba zdôrazňovať, že tu sú riziká najpočetnejšie, preto zbytočne nehazardujte so zdravím vášho dieťaťa.

nausnice + uvod

Aké náušničky sú najlepšie?

Bižutéria rozhodne nie, ani iné lacné napodobeniny do ušiek novorodenca istotne nepatria.

Väčšina z nás stále siaha po obľúbenom zlate, žltom či bielom, zakúpenom v klenotníctvach, nech máme istotu kvality.

Čoraz obľúbenejšie sú však aj náušničky z chirurgickej ocele, sú totiž antialergické.

Náušničky ešte pred vložením do ušiek namočte aspoň na jeden deň predtým do liehu, nech sú úplne sterilné.

Prvé dni po prepichnutí ušká príliš nenamáčajte vo vode a až do úplného zahojenia ranky dbajte na zvýšenú opatrnosť, nežiadúci je aj kontakt s kozmetikou v okolí dierok, mohol by totiž hroziť zápal.

Boja sa najmä mamičky?

Mamičky, ktoré prepichovanie ušiek príliš riešia, argumentujú obavami, aby ich deti zbytočne netrpeli. Je však dobré si uvedomiť, prečou sa toho vlastne obávame.

Pamätáme si vari my, z nášho raného detstva nejaké prepichovanie uší?

Za seba hovorím: „Vôbec nie a ani žiadnym postraumatickým stresom tým spôsobeným netrpím.“

Bojíme sa teda kvôli bábu alebo sme to práve my, kto sa viac obáva?

Ak skutočne váhate, či ušká vašej malej slečne prepichnúť alebo nie, je dobré si zodpovedať ešte jednu podstatnú otázku: „Chcete vôbec, aby niekedy náušničky nosila?“

Keď áno, čím neskôr sa k prepichovaniu odhodláte, tým bolestivejšie to pre ňu bude.

Je fajn si uvedomiť, v prípade, že vás brzdí najmä vlastný strach, že na prepichovaní ušiek profesionálmi nie je nič nebezpečné, chce to len dodržať zvýšenú hygienu a pozornosť, kým sa dierky celkom nezahoja.

Najmä však k tomu musíme my, mamičky, pristupovať pokojne a s odvahou, potom ani naše dievčatká nebudú nervózne.

Navyše, zvyčajne vás sama pani doktorka pred týmto úkonom slušne „vykáže“ z ambulancie, nech dievčatko nie je ešte viac vystresované. Pekne-krásne to zvládne spolu so sestričkou a vám prinesú nazad vašu malú slečinku, už krásne ozdobenú.

foto: Pixabay

Komentáre

komentáre