utorok , 5 júla 2022
Home / Dieťa / Zrak novorodenca: Ako dobre vás vidí vaše bábo?

Zrak novorodenca: Ako dobre vás vidí vaše bábo?

Existujú rôzne štúdie skúmajúce zrak novorodencov. Okrem iného sa zaoberajú tým, do akej vzdialenosti sú čerstvo narodené bábätká schopné rozpoznať tvary i tváre a čo už vidia iba rozmazane. Istý výskum sa však na danú problematiku pozrel trochu inak a na rozdiel od predošlých pokusov skúmal reakcie bábätiek na videá, nie na statické fotografie.

A čo zistili?

Štúdia zaznamenala ľudí s meniacimi sa výrazmi  tváre počnúc radosťou cez prekvapenie, neutrálny výraz až po hnev. Všetky videá následne ukázali dospelým, ktorí mali povedať, čo videli. Tí pomenovali správne tri zo štyroch výrazov na diaľku 30 centimetrov, ale vo vzdialenosti 120 centimetrov to už nevedeli, dokonca mali problémy už pri 60 centimetroch. Toto zistenie len potvrdilo fakt, že novorodenci dokážu vidieť a vnímať približne na dĺžku ruky, v ktorej ich držíme, čo je zhruba 30 centimetrov.

zrak nvor 1

Buďte v jeho zornom poli

Čo sa znova ukázalo ako veľmi dôležité je byť v zornom poli bábätka, aby vás nielenže počulo, ale vás i dokázalo vidieť. Schopnosť bábätiek vidieť v prvých týždňoch života iba na túto, pomerne krátku vzdialenosť je tiež príčinou, prečo sa tak veľmi preľaknú hoci aj vášho hlasu, narozdiel od starších detí a dospelých totiž nie sú schopné sa za zdrojom zvuku otočiť.

Keď vás už ale bábo vidí, pokojne sa odviažte a robte na neho grimasy, aké vám len napadnú, bábätká sú totiž schopné mnohé z nich veľmi skoro a šikovne napodobňovať. Tak pozor, čo ich naučíte… 🙂

zdroj/foto: Parents, Pixabay

Komentáre

komentáre