sobota , 13 apríla 2024
Home / Hodnotenia / Recenzie / Múdremu neraď, silnému nedvíhaj

Múdremu neraď, silnému nedvíhaj

Svetlana Pahutka prináša na pulty predajní novinku pre veľkých čitateľov. Nezvyčajným detailom knižného dielka sú však umelecké ilustrácie Mišky Kozaňákovej.

Dej je vsadený do vidieckeho prostredia plného svojráznych postavičiek. Činy, slová, dokonca myšlienky obyvateľov sa dopĺňajú a vo vzájomnom pôsobení vykláňajú hrdinku z pokojného – sebou  nalinajkovaného – scenára.

Múdremu neraď, silnému nedvíhaj

Mária Ludková sa s malým synčekom sťahuje na vidiek. Túži, aby tiché okolie zahojilo ťažkú ranu, ktorú jej osud nadelil. Veľkú oporu nachádza v rodičoch. Tí na Maroškove tretie narodeniny  prichádzajú s nečakanou správou.

Príbehy Máriinej  rodiny sa rozvíjajú a vtipne prepletajú so životom ľudí malebnej Mažurky. Dedina, rozprestierajúca sa na Liptove, je obklopená horami, ktoré postavám dodávajú silu a nevídaný temperament.

Nové začiatky hlavnej hrdinky štipľavo korení susedka Helena Mudroňová, stará dáma so šibalskými očami a všetečnými plánmi. Mária sa postupne zoznamuje s exotickým majiteľom družstva Maxom Eveningom, susedkiným synom Vladom a ďalšími excentrickými Mažurčanmi. Púšťa sa do odvážneho plánu a plní sľub, ktorý dala…

Príbeh sprevádzajú krásne ilustrácie, poskytujúce okolitej prírode a postavám vlastný farebný šat.

Autorkin debut sa vyznačuje jednoduchým dejom s nečakanými zvratmi. Svetlana Pahutka sa dotýka bežných okamihov každého z nás  – s veľkou nehou a vtipom, čo predstavuje základnú esenciu  zdravého spolunažívania.

„Živé dialógy, situačná i slovná komika, realistické opisy a pútavá psychologická kresba spolu s romantickým brnknutím na city vnímavých čitateľov robí z románu príťažlivé umelecké dielo,“ ako sa uvádza v anotácii na obálke knihy.

Román Múdremu neraď, silnému nedvíhaj vychádza 17.6.2019. V najbližších dňoch si ho môžete objednať v predpredaji vo vydavateľstve Enribook a na www.codokazemama.sk. Následne sa bude dať zakúpiť v knižných a internetových predajniach.

Prajeme príjemne strávené chvíle pri knihe.

zdroj: súkromný archív Svetlana Pahutka/Enribook

Komentáre

komentáre