streda , 18 mája 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Máme doma malého rebela! Tipy, ako naňho

Máme doma malého rebela! Tipy, ako naňho

Nie, vaše doposiaľ milé dieťatko neuniesli, ani ho v noci nevymenili za iné, urevané a hádavé, iba dospelo do ďalšej fázy v živote človeka. Táto etapa sa nazýva celkom výstižne – detský vzdor a prejde si ním každé dieťa i rodič.

Sú tu síce isté odchýlky, ale vzdorovitých drobcov na celom svete spája jediné: Svojich rodičov dokážu vytočiť do nepríčetnosti!

Ako čo možno najlepšie zvládať detský hnev a aj v tých najkritickejších momentoch si zachovať chladnú hlavu? Tu je hneď niekoľko tipov, ako na to…

Dopredu ho pripravte

Keď máte doma troj-štvorročného uličníka, musíte skrátka rátať s jeho nepredvídateľnými výbuchmi zlosti a naučiť sa ich viac menej predvídať, v lepšom prípade im rovno predchádzať. Pomáha, ak mu vopred popíšete, čo sa bude diať, čo mu pomôže lepšie spracovať vaše požiadavky.

Napr. „Až sa dohráš s kockami, začneme pomaly upratovať a pôjdeme večerať.“

Tiež je fajn ponúknuť dve možnosti na výber – „Upraceš to teraz alebo po jedle?“

Stanovte si hranice

Najdôležitejšie je stanoviť si hranice a jasné pravidlá, po ktorých nedodržaní prichádzajú tresty. A trvať na ich dodržiavaní bez ústupkov!

Ak totiž dieťaťu ukážete zaváhanie a to, že si za svojím slovom nestojíte, druhýkrát ho už tou istou hrozbou nevyľakáte. Zapamätá si, že vaše NIE je možné zlomiť a neplatí stopercentne a tiež, že krikom veľa dosiahne.

TAKŽE DÔSLEDNOSŤ, DÔSLEDNOSŤ, DÔSLEDNOSŤ!

Neustupujte!

Neustúpiť! Dôslednosť! To sú heslá každej mamy malého rebela. Inak to však nejde, keďže dieťa je tvor neústupný a bude skúšať vaše nervy aj vytrvalosť. V tejto zničujúcej hre „kto z koho“ preto nesmiete ťahať za kratší koniec, prípadne, ak to tak je, nedajte to na sebe poznať a zachovajte prísnu a „bezemočnú“ tvár.

Dieťa zvyčajne, skôr či neskôr, pochopí, že svojím krikom rodiča neprivedie do stavu tesne pred nervovým zrútením a nabudúce si nedá toľko námahy seba, ani vás rozčúliť.

FUNGOVAŤ ZVYKNE NEUSTÁLE OPAKOVANIE TOHO, ČO CHCETE, ČO NAJPOKOJNEJŠIE A DÔRAZNE.

Dlhé diskusie, obhajoby a vysvetľovanie nezaberajú, dieťa nie je schopné pochopiť vaše argumenty, ani vnímať dlhú „ospravedlňujúcu“ reč.

Vzdor u detí / zdroj: Pixabay
Vzdor u detí / zdroj: pixabay.com

Ovládnite vlastný hnev

Zásadným predpokladom úspechu je ovládnuť svoj vlastný, často logický a oprávnený hnev. Ak to ale niekedy prepísknete (veď sme len ľudia) a vaša reakcia bude cez čiaru, je na mieste sa dieťaťu ospravedlniť. Jednak v jeho očiach narastiete, no zároveň mu ukážete, že ovládanie vlastného hnevu nie je vždy jednoduché.

Všetky vyššie spomenuté rady vám naozaj odporúčame vyskúšať, avšak nič neplatí bezvýhradne. Ak aj napriek tomu, že dodržiavate všetko, čo treba a stále vaše dieťa nezvládate (a ono nezvláda svoj hnev), nie je hanbou poradiť sa s odborníkom. Psychológ či iný špecialista najlepšie vyhodnotí správanie vášho potomka a to, či je to ešte v norme a adekvátne jeho veku, alebo už ide o iné ťažkosti.

autorka: Paťa Štofanová

Komentáre

komentáre