sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Novorodenec / Jedálniček čerstvej mamičky

Jedálniček čerstvej mamičky

Možno aj vy patríte do tej šťastnej skupinky žien, ktoré sa aktuálne tešia z prírastku do rodinky. Mať však doma novorodenca, to je obrovská životná zmena, nielen, čo sa vzťahov v rodine týka, veď veľkými zmenami prechádzate aj vy – čerstvá mamina. Zmenilo sa doslova všetko – vaša postava, priority a čo sa tiež asi zmení, je váš jedálniček. Obzvlášť dojčiace mamičky vedia, že niekedy je to poriadna fuška najesť sa tak, aby tým nepoškodili svojmu bábätku. Nemôžu strukoviny, iné kyslú kapustu, paradajky, kysnuté pečivo… Je toho celkom dosť, čo môže bábu “nechutiť” a spôsobiť mu bolesti bruška či iné ťažkosti. Ako sa teda počas dojčenia stravovať, aby sme tým netrpeli my ani naše dieťatko?

Tu je TOP 5 potravín, ktoré sú pre telo dojčiacej matky veľkým prínosom:

1. Cereálie

Vláknina, ktorú cereálie v sebe majú, je veľmi prospešná pri tráviacich ťažkostiach, napomáha bojovať so zápchou (čo je problém mnohých žien po pôrode) a tiež je veľmi sýta (a málo kalorická). Aj preto by dobré cereálie rozhodne nemali chýbať vo vašom mamičkovskom jedálničku.

2. Vajíčka

Ak ste sa vajciam, najmä žĺtku doposiaľ vyhýbali, v presvedčení, že z nich priberiete, vyvedieme vás z omylu. Ako sa totiž najnovšie zistilo, vajíčka sú práveže veľmi nápomocné pri zbavovaní sa tehotenských kíl. Vďaka bielkovinám, ktoré obsahujú, sú veľmi sýte aj výživné, navyše je v nich cholín – vitamín, ktorý je veľmi dôležitý pre správny vývoj mozgu dieťatka.

vajce

3. Špenát

Nielen Pepek námorník vedel, že špenát je zázračná zelenina. Obzvlášť konzumáciou jeho čerstvej, najlepšie baby verzie sa zásobíte kyselinou listovou a mangánom. A ako možno viete, kyselina listová zodpovedá za produkciu nových krvných buniek a mangán zasa dohliada na správny vývoj kostí a chrupaviek.

4. Červené mäsko

Kvalitné hovädzie je doslova zásobárňou železa a zinku, čo sú látky chýbajúce mnohým tehotným i dojčiacim ženám. Ak však na rezeň chuť nemáte, spravte si aspoň poctivý hovädzí vývar, ktorý vás zasýti aj postaví na nohy.

hovadzie

5. Ryby

Dostali ste chuť na lososa? Tak si ho pokojne dajte, najlepšie aj hneď. Rovnako tak makrelu či inú fajn rybičku. Spomenuté ryby sú obrovským dopĺňačom omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú nášmu srdcu, no ovplyvňujú tiež správny vývoj mozgu a zraku bábätka. Taktiež si rybacinkou doplníte jód a vitamín D, čo obzvlášť v týchto sychravých, zimných mesiacoch určite nie je na škodu.

Tak čo, drahé mamičky, čo všetko ešte vo vašom aktuálnom jedálničku nesmie chýbať?

foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre