sobota , 20 júla 2024
Home / Dieťa / Imunita detí: Ako ju podporiť a nezničiť?

Imunita detí: Ako ju podporiť a nezničiť?

Tiež patríte k rodičom, ktorí deti dopujú rôznymi vitamínovými doplnkami aj špeciálnymi prípravkami na podporu imunity, prakticky celoročne, len aby boli odolnejšie a zdravšie? A vo výsledku to tak vôbec nie je, skôr naopak. Ako prvé po prázdninách podľahnú vírusom či baktériám, ktoré kolujú v kolektíve, alebo pri akejkoľvek zmene počasia ihneď prechladnú.

Čo robíme zle a čo naopak máme robiť pre to, aby boli deti schopné odolávať bežným infekciám a neboli stále choré?

Deti a baktérie sa musia spoznať

COVID-19 a časté izolácie veci ešte viac skomplikovali. Na jednej strane sme sa síce pobytom doma a nosením rúšok pred koronavírusom chránili, a zdanlivo aj pred ostatnými ochoreniami ako chrípka či angína, avšak s odstupom času a uvoľnením opatrení sa ukazuje, že sme si na sterilitu zvykli priveľmi. Dôsledkom toho sú masovo rozšírené chrípkové epidémie, aké si dlho nepamätáme a pozatvárané školy naprieč celým Slovenskom. O ďalších respiračných ochoreniach ani nehovoriac.

Vysvetlením, prečo sú tento školský rok deti toľko a tak veľmi choré, môže byť zistenie, že sme ich uplynulé dva roky chránili tak, až ich telá stratili ostražitosť a schopnosť prirodzene sa brániť proti vírusom. Správny vývoj imunitného systému je totiž závislý od stimulujúcich podnetov. A obzvlášť dieťa sa musí pravidelne stretávať s vírusmi a baktériami, aby si jeho imunitný systém vytvoril dostatočné množstvo protilátok.

Taktiež platí, že prehnaná čistota a zamedzenie kontaktu so znečisteným svetom naokolo robí z detí krehké osôbky, ktoré nevedia odolať ani bežným baktériám. Samozrejme, správna hygiena rúk po návšteve toalety či pri návrate domov je veľmi dôležitá.

Čomu sa vyhnúť, aby sme neškodili imunite detí?

  • Vyvážená zdravá strava

Hoci si myslíme, že špeciálne doplnky výživy a vitamíny v tabletách a sirupoch deti ochránia, pravdou je, že omnoho cennejším zdrojom živín je prijímať ich prirodzenou formou z vyváženej stravy.

  • Sterilná čistota

Výskumy aj prax ukazujú, že prehnaná snaha držať deti od všetkého špinavého a nehygienického častokrát vedie k zvýšenej chorobnosti a výskytu mnohých alergií.

  • Prekurovanie

Je nám zima, takže radiátor ide na maximum. Prekúrený byt však obranyschopnosti detského organizmu vôbec neprospieva. Omnoho zdravšie je niekoľkokrát denne krátko, avšak poriadne vyvetrať.

  • Nevhodné obliekanie

Imunite detí nenepomáha ani nevhodné obliekanie. Ak dieťa zababušíme do nepriedušných materiálov, výsledkom je iba to, že sa bude prehnane potiť, a nie že ostane dlhšie zdravé.

foto: Pixabay

Komentáre

komentáre