utorok , 7 apríla 2020
Home / Dieťa / Detská autosedačka po novom: Aké zmeny prinesie rok 2018?

Detská autosedačka po novom: Aké zmeny prinesie rok 2018?

Od začiatku budúceho roka prichádza do platnosti nový predpis týkajúci sa detských autosedačiek.

Čo všetko sa od 1. januára 2018 zmení? Naozaj budú autosedačky po novom bezpečnejšie??

3 veľké zmeny v prepravovaní detí v autosedačkách

Detské autosedačky už čoskoro čakajú zmeny. A to celkom zásadné, hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že nejde o žiadne prevratné novinky.

Pôjde presne o tri zmeny, ktoré by podľa novej Európskej normy ECE R129 mali zásadne zlepšiť pasívnu bezpečnosť prepravovaných detí v automobile.

Do 15 mesiacov proti smeru jazdy 

Snáď najväčšou zmenou bude, že každé dieťa do veku 15 mesiacov bude musieť byť prepravované proti smeru jazdy auta. Nová smernica má za cieľ zníženie rizika čelných a šikmo čelných nárazov, pri ktorých dochádza k častému poškodeniu chrbtice dieťaťa, a to z dôvodu, že relatívne ťažká hlava (bežne 1/3 hmotnosti celého tela) letí bez kontroly dopredu, kým trup ostáva pripútaný na mieste.

Zatiaľ čo pri otočení autosedačky do protismeru jazdy sa tlak zotrvačných síl rozloží rovnomernejšie. Preto vo Švédsku aj v iných krajinách odporúčajú takto prepravovať deti až do veku 4 rokov, aby sa prípadné zranenia z čelných nárazov minimalizovali a boli bez trvalých následkov.

Autosedačka na základe výšky detí

Ďalšou novinkou je, že autosedačky by sa od januára 2018 mali kupovať podľa výšky dieťaťa. Nakoľko každé dieťa je iné a má aj rozdielnu stavbu tela, je dôležité, aby malo dieťa práve ramená prichytené pásmi.

Nový predpis tiež hovorí o tom, aby sa autosedačky upevňovali len pomocou uchytenia IsoFix.

Ak sa teraz pýtate, čo toto všetko znamená pre tých z vás, ktorí už minimálne jednu autosedačku doma máte, ostaňte pokojní. Nové nariadenia neznamenajú, že staršie autosedačky s upevňovaním pomocou bezpečnostného pásu sú zlé a patria do koša. Od januára 2018 totiž začína platiť prechodné 5-ročné obdobie, počas ktorého budú akceptované obidva spôsoby upevnenia detských sedačiek, potom však bude prípustný už len nový druh upevnenia. Preto, ak autosedačku ešte len plánujete kupovať, siahnite rovno po takej, ktorá vyhovuje najnovším predpisom.

zdroj info/obrázkov: TopSpeed/Pixabay

Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.

Komentáre

komentáre