pondelok , 22 apríla 2024
Home / Zaujímavosti / Tipy a triky / Ako na vodný kameň v domácnosti? Triky a tipy, ako ho účinne poraziť

Ako na vodný kameň v domácnosti? Triky a tipy, ako ho účinne poraziť

Vodný kameň je postrachom snáď každej domácnosti. Nech robíme, čo robíme, vždy sa objaví. A my máme zasa o starosť navyše.

Mnohých naviac deptá, že bojovať s vodným kameňom, ktorý často vzniká ako dôsledok tvrdej vody, je boj s veternými mlynmi. Najmä udržať čistotu v kúpeľni na sklenených plochách, či už na zrkadle alebo sprchovacom kúte, dá zabrať.

Tu je hneď niekoľko zlepšovákov, ako možno s vodným kameňom u vás doma zabojovať.

Nie je vodný kameň ako vodný kameň

Každý, kto sa raz stretol s vodným kameňom, istotne potvrdí, že ak sa už raz objaví, je veľmi problematické zbaviť sa ho účinne, nieto ešte nadobro a 100% úspešne. Odstraňovanie vodného kameňa je vskutku zdĺhavé a otravné, o to viac, že výsledky sa nie vždy dostavia, respektíve nie sú stopercentné a ani dlho nevydržia.

Tiež je dobré si uvedomiť, že inak sa odstraňuje vodný kameň v záchodovej mise a inak na skle v sprchovacom kúte. Preto niekde zaberú rokmi overené domáce „recepty“ a inde si už bez špeciálnych prostriedkov neporadíme.

Domáce recepty na vodný kameň

  • Ocot

Skvelým pomocníkom v boji proti vodnému kameňu v záchodovej mise je bez pochýb ocot. Samozrejme, nevyhnutná je príprava správneho roztoku v pomere 1 : 1 (ocot : voda) a následne trpezlivosť, keďže po aplikovaní musí roztok niekoľko hodín pôsobiť a tiež nie je každému príjemný octový zápach.

  • Kyselina citrónová

Pri odstraňovaní vodného kameňa mnohí siahajú aj po kyseline citrónovej, ktorej najväčšou prednosťou je neutrálna vôňa. Účinná je najmä proti vodnému kameňu na vodovodných batériách či v práčkach. Použitie je nasledovné: priamo do bubna práčky, prípadne do zásobníka na aviváž vsypeme cca 150 gramov kyseliny citrónovej a dáme prať.

  • Cola

Tiež sa divíte, čo má obľúbený kolový nápoj spoločné s údržbou čistej domácnosti? Za všetkým hľadajte kyselinu fosforečnú aj kyselinu citrónovú, ktorých je v coca-cole požehnane. A práve vďaka nim je skvelým čističom vodného kameňa vo WC.

Stačí naliať celú dvojlitrovú fľašu do záchodovej misy, nechať pôsobiť tak dlho, ako sa dá – ideálne celý deň a prekvapenie je na svete! Po spláchnutí svoju toaletu ani nespoznáte!

Ale pozor, zo skúseností vieme, že PEPSI či Kofola také účinné nie sú.

zdroj: Pexels

Konečne čistota, ktorá vydrží!

A čo v prípade, že nezaberá žiadna z domácich „medicín“? Na obzvlášť odolný vodný kameň, aký býva na skle v sprchovacom kúte a nie je ho jednoduché odstrániť, je už nutné siahnuť po niečom špeciálnom. A hoci je na trhu dostupných prípravkov viac ako dosť, trojkombinácia Invisible Shield® – Čistiaca kúpeľňová súprava 3v1 je špecifická hneď z viacerých dôvodov:

  • Skladá sa z 3 prípravkov:

LIMESCALE & STAIN REMOVER 300 ml – slúži na odstraňovanie vodného kameňa.

Stačí nastriekať na povrch, minútu alebo dve nechať pôsobiť a dosucha vyutierať. Pre ťažšie znečistené povrchy je dobré použiť priloženú špongiu na narušenie a zmäkčenie nečistoty a minerálov a potom dosucha poutierať.

PROACTIVE COATING 100 ml – nanotechnológia (proti usádzaniu vodného kameňa). Ide o špeciálnu ochrannú vrstvu na ochranu skla, porcelánu a keramických povrchov pred znečistením, zamazaním a tvorbou nového vodného kameňa.

Aplikácia: ochranná vrstva sa nanesie pomocou jemnej handry alebo papierovej utierky, natrie na povrch krúživým pohybom a opakovane ešte raz natrie pre 100% účinok. Necháme vysušiť a následne sa odstráni prebytočný zákal vyleštením jemnou handrou, kým povrch nebude dokonale čistý a žiarivý.
GLASS & SURFACE CLEANER 300 ml na čistenie a údržbu – čistič skla a iných povrchov. Čistí a chráni pred vznikom vodného kameňa na povrchoch v kuchyni či kúpeľni.

Nastrieka sa priamo na povrch a vyutiera dosucha, aby sa odstránila nečistota. Posledné leštenie je potrebné vykonať suchou handrou, prípadne utierkou, iba tak predídeme šmuhám. Ak ide o špinavší povrch, nanášajme pre istotu 2x.

Skvelé je, že pri opakovanom pravidelnom čistení už stačí nanášať len Čistič skla a povrchov, ktorý po nanesení automaticky obnovuje aj extra ochrannú vrstvu a technológiu odpudzovania vody.

zdroj: eshop.centrumskla.sk

Komentáre

komentáre