sobota , 13 apríla 2024
Home / Tehotenstvo / 8 vecí, ktoré tehotnej radšej nehovorte

8 vecí, ktoré tehotnej radšej nehovorte

Keď žena otehotnie, musí sa pripraviť na kadečo, okrem iného aj na prijímanie gratulácií, na množstvo obnosených vecičiek po deťoch známych, rodiny a kamarátok aj na „dobre mienené“ rady skúsenejších, ktoré však ani počuť nechce…

O čom všetkom je lepšie pred tehuľkou radšej pomlčať?

1. Sleduj si váhu

Povedať tehotnej, nech si stráži hmotnosť, je možno rada cenná a dobre myslená, ale zväčša vyznie presne naopak. Tehuľka predsa sama vidí, že priberá – z objektívnych príčin a máloktorá si kilogramy navyše užíva. Lenže neprimerane sa trápiť pre každé ďalšie kilo tehotnej na pokoji rozhodne nepridá. Celkom postačí, ak sa neprejedá a kvôli sebe, aj dieťatku pod srdcom konzumuje zdravé potraviny v primeranom množstve.

2. Pôrod ťa bude bolieť

Niektoré skúsenejšie mamičky majú potrebu podeliť sa so svojimi skúsenosťami z pôrodu. Aj s tehotnou kamarátkou, ktorá ešte nerodila a má z toho logické obavy. Ale skutočne si myslíte, že ju povzbudí počúvať o vašom 20-hodinovom trápení na sále? O tom, ako bol pôrod tým najhorším zážitkom vo vašom živote, z ktorého ste sa ani po dvoch rokoch nespamätali? A o tom, že už rodiť nikdy nechcete? Je tehotná, jej pôrod sa blíži a už aj bez vašich hororových príbehov má z toho veľký stres. Hodilo by sa skôr nejaké povzbudenie a milosrdné zamlčanie niektorých vašich zážitkov… aspoň do času, kým aj ona šťastne neporodí.

3. Nástrih ešte viac… preto ho zásadne odmietni

Nástrihu sa nevyhneš, určite ho odmietni, mňa nástrih sakramentsky bolel, už nikdy viac!!! Aj toto sú názory, ktoré si jedna tehuľka neraz vypočuje. Niektorej to možno v rozhodovaní pomôže, inej to však iba zbytočne privodí ďalšie vrásky z niečoho, čím sa dovtedy vôbec netrápila. Preto bude lepšie, ak s touto chúlostivou témou pred tehotnou nezačnete, až kým sa na to sama neopýta. A keď sa aj opýta, slová voľte opatrne.

4. Spi, kým môžeš…

Obľúbený strašiak mamičiek. Zväčša to začína nenápadnými otázkami: „Ako sa cítiš? Chrbát ťa nebolí, záha nepáli, spíš dobre?“ A zrazu je to tu, trpká poznámka: „Vyspi sa, kým môžeš…“

Nuž áno, mnohé bábätká toho veľa nenaspia, veľa plačú, málo im rozumieť, je to ťažký boj, v ktorom nik nevyhrá. Ale na čo tým zbytočne strašiť tehotnú? Možno bude ona tá šťastná a jej bábo bude spať lepšie, ako vaše a ak aj nie, príde čas, keď to zistí sama.

tehotna 2

5. Meno pre dieťa – Buď originálna!

„Len mu nedávaj žiadne exotické meno. Tobias, Sebastian, Maximilian… Niečo slovenské, veď sme na Slovensku. Ferko alebo Paľko!“ Aj toto sú obľúbené rady, ktoré si jedna tehotná musí vypočuť. Ale prečo vlastne? Je to jej voľba, tak čo ju má kto spochybňovať? Vari sa ona kriticky vyjadrovala k voľbe mena vášho dieťatka? Jedine, že áno… 🙂

6. Dojči ho aspoň rok

Musíš dojčiť! Minimálne rok! Ale najlepšie aj tri!! Nie že nebudeš dojčiť!!!

Nik nepochybuje o význame dojčenia, rovnako tak, ako je zrejmé, že každá uvedomelá, milujúca mama chce svoje dieťa dojčiť. Lenže každá žena to má nastavené trochu inak, taktiež dieťa je každé iné, preto je celkom zbytočné radiť tehuľke, koľko by mala dojčiť. Všetko predsa ukáže čas, tak nepredbiehajme…

7. So sexom to pôjde dolu vodou

Už počas tehotenstva s tebou nebude chcieť spať…

Vôbec na sex nebudeš mať chuť, to ti poviem…

A po pôrode to bude ešte horšie…

Čo niekomu prekáža, iný si ani nevšimne. Ako nemá jedna žena pod vplyvom tehotenských hormónov na intímne chvíľky s partnerom vôbec chuť, tak sa inej naopak libido zvýši. Preto globalizovať, že sex v tehotenstve či po pôrode už nie je to, čo býval, respektíve, že nie je vôbec, je nanajvýš neobjektívne, až hlúpe.

Taktiež chlap – budúci otecko to má každý inak. Niekto sa skutočne môže obávať tehotnej partnerky čo i len dotknúť, iným tehotenstvo ich polovičky príde naopak vzrušujúce.

tehotna 3

8. Už nikdy nebude nič, ako predtým

No to teda nebude! Ale aké to vlastne bude???

Že bude menej spať, nebude mať toľko času sama na seba, že sa bude musieť o svoj čas a život deliť s novým človekom? Je to vari horšie? Pre milujúce mamy je predsa dieťatko tým najväčším darom. Ale toto je tiež niečo, na čo musí každá tehuľka – budúca mamička prísť sama.

zdroj foto: Pexels

Komentáre

komentáre