utorok , 29 novembra 2022
Home / Rodina / Partnerské vzťahy / 8 dôvodov, prečo sa ľudia rozchádzajú

8 dôvodov, prečo sa ľudia rozchádzajú

Je úplne jedno, či strávite so svojím partnerom rok, päť rokov, desať alebo viac, v každom prípade rozchody bolia… Ale aj to je bolesť, ktorá sa dá prežiť a z ktorej sa dá dostať. Patrí medzi tie ťažšie obdobia v živote človeka.

Ale pamätajte, že možno otrepané frázy, že sa všetko deje pre nejaký dôvod, že všetko zlé je na niečo dobré a že každý koniec môže byť novým začiatkom, majú naozaj niečo do seba.

Nevera

Dôvod, ktorý veľká väčšina nedokáže spracovať a preto sa volí cesta „každý zvlášť“.  Kvôli nevere sa naruší úplne všetko, hlavne to najdôležitejšie – dôvera.  A keď nie je dôvera, na čom sa dá potom už stavať? Keď zmizne dôvera, je to úplné zlyhanie a získať si ju skoro nemožné.

Rozdielne záujmy

Možno na  začiatku býva (alebo sa zdá) veľa vecí spoločných. Postupom času/rokmi sa záujmy začínajú líšiť. Človek sa rokmi mení, menia sa aj postoje a názory. Niektoré sa samozrejme pestujú  ďalej, iné – nové, ktoré vznikajú, už ale nemusia vyhovovať tomu druhému partnerovi. A ak ich ani nedokáže rešpektovať a prekážajú mu, nastáva konflikt.

Nulová komunikácia

Častá tichá domácnosť = neochota diskutovať. Je to naozaj niečo, čo sa nedá vydržať dlho. Žiadna cesta k náprave a nepochopenie toho druhého? Dlhodobo to naozaj môže smerovať k rozchodu. Ak komunikácia celkovo viazne, že si už naozaj nemáte čo povedať, ticho sa zmení na odcudzenie a spoločnému nažívaniu môžete dať zbohom.

Žiadna sloboda

Slobodou sa má na mysli vlastný priestor. A medzi partnermi je umenie dať druhému slobodu vo vzťahu. Nikto by nemal mať vo vzťahu pocit, že ho ten druhý zväzuje, limituje, či obmedzuje. Každý by mal mať chvíľu pre seba. Ak tomu tak nebude, vzniká ponorka ako vyšitá a následne averzia na toho druhého. Čo myslíte, čo bude výsledkom?

Nedostatok pochopenia

Poznáte pocit, keď sa snažíte niečo možno jednoduché vysvetliť a ten druhý má aj tak svoj názor a nechce vás vypočuť alebo sa jednoducho ani nezaujíma?  Často kvôli zlým domnienkam vznikajú ďalšie problémy a o ústretovosti hovoriť je už zbytočné. Ak vás váš vzťah skôr ubíja, ako teší, skúste si predstaviť, čo bude o pár rokov. Ruku na srdce, čo vidíte?

Konflikty

Hádky, ktoré nikam nevedú, sú na dennom poriadku? Dokážete sa „chytiť“ možno aj za úplnú zbytočnosť, pri ktorej obaja dobre viete, že ide o somarinu, ale aj tak idete každý svoje? Nastáva slovný boj, doťahovanie a krik? Emócie s vami lomcujú a vám čoraz častejšie napadne, že by bolo lepšie odísť? Samozrejme, netreba sa rozhodovať v najvypätejšej situácii, ale keď nad tým začnete rozmýšľať čoraz viac, niečo na tom bude…

Stereotyp

Žiadne prejavy lásky, žiadne vzplanutia, žiadna snaha okoreniť vzťah? Každý deň skoro rovnaký, viete, čo váš čaká a teda žiadne prekvapenia to isto nie sú. Ľudia nechcú vo vzťahu stereotyp, nechcú počuť  to automatické “Ľúbim ťa” z povinnosti, chcú a potrebujú to aj cítiť. Ak sa na vzťahu už ďalej nepracuje, tak nielen že budete dlho stagnovať, začne sa vytvárať stereotyp až nuda a to môže ľahko skĺznuť do fázy, že vám to začne liezť na nervy.

Klamstvá

Klamstvo a láska, to nie je dobrá rovnica. Keď zistíte, že vám partner/-ka klame, je to neopísateľné sklamanie. Aj keď by ste zotrvali v takom vzťahu, je otázka času, kedy si zbalíte veci a aj tak odídete. Pretože by vás zožierala tá bolesť duše, domýšľavosť a strata úcty voči tomu, kto klamal. Urobiť čiaru po klamstve nestačí, ospravedlňujúce slová  nestačia a žiť spokojne vo vzťahu, v ktorom sa klame, je nemožné.

Ak  patríte do skupiny, ktorá si možno ešte nechce priznať, že to jednoducho nefunguje a ešte stále váhate, či odísť alebo nie, skúste si len jednoducho odpovedať na otázky:

  • Rozmýšľate často na rozchodom?
  • Ste nespokojná/-ý vo vzťahu?
  • Cítite sa sama, aj keď je partner pri vás?
  • Veríte svojmu partnerovi/partnerke?
  • Ľúbite ho/ju?
  • Viete si predstaviť, že budete spolu napr. o desať rokov?
  • Ste šťastná/šťastný?

A možno netreba ani žiadne “kontrolné” otázky, možno sama dobre viete, že ste na bode mrazu, na dne, z ktorého sa nedá odraziť. Len sa bojíte to vysloviť nahlas. Život je o rozhodnutiach. A ak je niečo zlé, tak je jednoducho na čase urobiť nové rozhodnutie, ktoré to všetko zmení.

foto: Pixabay

Komentáre

komentáre