streda , 24 apríla 2024
Home / Dieťa / 3 situácie, kedy chce každé dieťa svoju mamu

3 situácie, kedy chce každé dieťa svoju mamu

Patríte k rodičom, ktorí majú jasné zásady a pravidlá? Striktne daný čas večierky, dojčenie vo vymedzených intervaloch, pravidelné vychádzky bez ohľadu na počasie. Alebo materstvo vnímate viac intuitívne a pocitovo?

Nech je to tak či celkom inak, v určitých momentoch ide všetko bokom. A sme tu pre deti, lebo nás potrebujú. Tu a teraz, bezodkladne, neplánovane.

V chorobe…

Keď je dieťatku zle, bolí ho bruško, má chrípku, horúčku, hnačkuje, zlomí si ruku… vždy sa zháňa po mame. Chce jej teplý čajík s medom, taký, aký vie urobiť len ona, jej vývar, čo postaví na nohy, chce, aby mu mama čítala, túži po jej láskyplnom dotyku, ktorý ak aj nelieči, odvahy dodáva na kilá.

S mamou nablízku sa jednoducho všetko, aj tá najhoršia viróza, zvláda ľahšie.

A čuduj sa svete, z potreby volať mamu, keď je nám najťažšie, sa nedá ani vyrásť. Ako inak sa dá vysvetliť, že aj dospelé ženy i muži v bolestiach, hoci len podvedome, volajú práve svoju mamu? Mama je skrátka mama, bez ohľadu na vek.

Čas ísť do postieľky

Začína to hneď po narodení dieťatka, kedy mu je mama stále na blízku. A predstava, že by malo zaspať bez nej a jej mliečka, je preň nemysliteľná. Nejedna mama si v týchto krásnych, ale aj veľmi vysiľujúcich okamihoch povie: „Nech už je to za ňou.“ A nik sa jej nediví.

Predstavuje si, že keď bábo trochu podrastie, už ju nebude tak bytostne potrebovať a ona bude mať opäť čas aj sama pre seba.

To je aj pravda, akurát, že s vekom celkom nemizne chuť byť s mamou, mať ju pri sebe. Obzvlášť v čase zaspávania, kedy sú deti najprítulnejšie, je táto potreba veľmi citeľná.

A tak, hoci sme často v pokušení ukradnúť si večer samy pre seba, je škoda robiť to práve na úkor detí a času ich uspávania. Áno, ste s nimi stále a už toľkokrát ste to boli práve vy, čo ich ukladal spať, ale to nič nemení na tom, že doba, kedy vás chcú mať pri sebe, je vzácna a raz pominie. Užívajte si spoločné rituálny, čítajte im, spievajte uspávanky alebo sa „iba“ tak obyčajne rozprávajte. Počúvajte vaše deti, ktoré sa vám úprimne zdôverujú a chcú vás držať za ruku či sa „len“ pritúliť. A vážme si to, že chcú, potrebujú práve nás, svoje mamy.

Toto je váš čas, spoločné okamihy, ktoré dieťa formujú a vám dávajú niečo nenahraditeľné. Lásku vášho dieťaťa, ktoré vás chce, potrebuje mať pri sebe. Aby ste mu zaželali dobrú noc, dali pusu na čelo a odohnali strašidlá.

Zlomové okamihy jeho života

Príchodom na svet sa to celé iba začína… nasleduje náročné obdobie, kedy je mama dieťatku k dispozícii prakticky neustále, neskôr začína s mamou za ruku objavovať svet, až prídu prvé samostatné minúty a hodiny u babky, v škôlke, väčšina dňa osamote v škole…

Míľnikov, ktoré dieťa zažije a budú ho formovať, bude omnoho viac. Prvý tábor, prvá láska, odchod na internát, prvá práca, odchod z domu, svadba,… všetky však spája spoločný menovateľ – mama. Je to ona, ste to vy, s kým sa bude chcieť podeliť o to všetko. O radosti, nervozitu, obavy i šťastie, ktoré prežíva.

S mamou, ktorá je vždy pripravená pomôcť, vypočuť, poradiť, je totiž všetko jednoduchšie, a to platí bezvýhradne a nezávisle od veku.

Buďme mamami, na ktoré sa deti môžu za každých okolností spoľahnúť a nemusia sa doprosovať o ich čas, ani pozornosť. Buďme mamami, ktoré sú tu pre ne stále.

Lebo tak to chceme, tak je to správne, tak to cítime. Tak to má byť.

foto: Pixabay

Komentáre

komentáre