sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Zlatý dukát ako darček k narodeniu dieťatka

Zlatý dukát ako darček k narodeniu dieťatka

Narodenie dieťatka je skutočným požehnaním a radosťou v každej rodine. Aj preto čerství rodičia, ale rovnako tak zvyšok príbuzenstva riešia, čo bábätku podarovať.

Čo bude preň skutočne hodnotným a cenným darom?

Ak by ste radi siahli po niečom inom, ako po detskom oblečení, hračkách či peňažných daroch, možno vás zaujme možnosť darovať novorodencovi vskutku jedinečný dar – zlatý dukát.

Zlatý dukát má svoju tradíciu

Originálne, no pritom nič nové. Venovať do kolísky zlatý dukát pri narodení dieťaťa je totiž stará slovenská tradícia. Aj v najchudobnejších rodinách bolo každé bábätko obdarované dukátom, aby v živote netrpelo núdzou. V mnohodetných rodinách to však zvyčajne býval jeden a ten istý dukát.

Taktiež sa traduje, že to bolo práve zlato, ktoré traja mudrci priniesli darom do Nazaretu. Zlato skrátka vždy bolo, je a asi aj bude najušľachtilejším kovom a symbolom bohatstva.

Staré zvyky našich predkov naberajú v súčasnej unáhlenej dobe nové kontúry. Zmysel jedinečného darčeka, ktorým zlato a dukát z neho zhotovený nepochybne je, sa ani rokmi nestráca, skôr naopak. Zázrak života si zaslúži našu pozornosť i hodnotnú spomienku v podobe pamätného medailónika z rýdzeho zlata.

Druhy zlatých mincí pre dieťatko

Kto sa rozhodne novorodencovi, ale aj dieťatku staršiemu, venovať na pamiatku zlatý dukát, môže si vybrať z hneď niekoľkých možností. Na výber sú dukáty s menom dieťaťa, medailóny so znameniami zverokruhu, ako aj dukáty s prianím šťastia, zdravia či úspechu. Vďaka tomu sa môžete aj vy aspoň na moment zahrať na sudičku a nového človiečika vo vašej rodine predurčiť na šťastný život.

Dukáty k narodeniu dieťaťa sú zhotovované v špičkovej mincovni. Mincovňa v Prahe sa hrdí tým, že sa tu razia mince tej najvyššej kvality, z ručne leštených razidiel a s využitím tradičnej techniky razenia.

Na Slovensku je najväčší výber dukátov v predajni mincovne na Dunajskej ulici č. 68 v Bratislave, prípadne si krásne zlaté výrobky k narodeniu dieťatka môžete prezrieť tu.

zdroj/foto: zlate-mince.cz/Pixabay

Komentáre

komentáre