streda , 18 septembra 2024
Home / Dieťa / Purpurové srdcia, purpurový mesiac, purpurové Slovensko

Purpurové srdcia, purpurový mesiac, purpurové Slovensko

Bratislava, november 2020 – Na Slovensku je už tradíciou, že november nie je len mesiacom významných historických udalostí, ale jeho stred patrí úplne najmenším a najkrehkejším – predčasne narodeným deťom. Aj tento rok OZ Malíček pripravilo pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí viacero aktivít, ktorými vyjadríme nielen spolupatričnosť, ale aj podporu týmto bojovníkom a ich rodinám. Už tradične sa 17. novembra zahalí Slovensko do purpurovej farby a najväčšie dominanty sa rozsvietia farbou predčasniatok. Čaká nás však aj veľa noviniek, výziev, ale aj osobných odkazov rodičom, ktorí sú so svojimi predčasne narodenými deťmi na začiatku ich neľahkej cesty, od rodičov, ktorí si ňou už prešli.

 Podujatia sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Každé 11. dieťa na Slovensku príde na svet predčasne, ročne je to viac ako 5 000 detí. Iba za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o viac ako 30%. „Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné,“ opisuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka a zakladateľka Občianskeho združenia Malíček.

Práve to poskytuje podporu rodinám predčasniatok na Slovensku už deväť rokov a ktoré pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí zvyklo organizovať viaceré podporné podujatia naprieč celou republikou. Tento rok sa niektoré v dôsledku opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 presunú do online priestoru, iné na nasledujúci rok.

November v purpurovom šate, #NaseSrdciaSuPurpurove

Aj tento rok sa ocitáme v novembri, ktorý v sebe skrýva viacero symbolov, no pre nás, rodičov a priateľov predčasne narodených detí, je november mesiacom najmä PURPUROVÝM. Počas neho nás čaká nasvecovanie najväčších slovenských dominánt purpurovou farbou, ale do tejto farby predčasniatok sa zahalia aj ľudia, ktorí sa zapoja do tohtoročnej výzvy #NaseSrdciaSuPurpurove. Jej cieľom je vyjadriť podporu a spolupatričnosť s ostatnými, ktorých sa predčasný pôrod priamo alebo nepriamo týka.

Rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia, ale aj samotné detičky narodené predčasne sa oblečú do odevov purpurových odtieňov a prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vznikne krásna pomyselná reťaz, ktorá nás počas celého mesiaca bude spájať a dodávať silu a radosť zo zázraku života, akým predčasne narodené deti sú.

Táto výzva zároveň vyplní priestor pôvodných dlhoročných sprievodných aktivít naprieč celým Slovenskom, ako napr. Slávnostný koncert v Prešove, Stretnutie rodín predčasniatok v Košiciach a pod.

PURPUROVÉ SLOVENSKO

Podporu tejto výzve už tradične vyjadrilo 11 slovenských miest nasvietením 16 najväčších dominánt purpurovou farbou. 17. 11. 2020 sa pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria touto farbou predčasniatok nasledujúce dominanty:

  • Bratislava – Nová budova Slovenského národného divadla
  • Košice – Dóm sv. Alžbety a súsošie Immaculata
  • Prešov – historická budova Mestskej radnice a Vodárenská veža
  • Banská Bystrica – Hodinová veža
  • Martin – Divadelné námestie
  • Nové Zámky – Mestský úrad a Kino Mier
  • Nitra – Chrenovský most a Divadlo A. Bagara
  • Trnava – Mestská radnica
  • Bardejov – Mestská radnica
  • Holíč – Zámok
  • Žilina – Budatínsky hrad

Mamy mamám, #niestevtomsami

Nikto nedokáže podporiť druhého tak, ako ten, kto si rovnakou cestou prešiel. Preto teraz, v neľahkej dobe, OZ Malíček pripravil viac ako 400 ks balíčkov pre mamy, ktoré majú svojich bojovníkov a bojovníčky na neonatologických oddeleniach po celom Slovensku.

Balíčky okrem ručne háčkovaných darčekov obsahujú aj osobné odkazy od mám predčasne narodených detí, ktoré si touto náročnou cestou začiatkov so svojimi deťmi prešli pred časom. Okrem vrúcnych a povzbudivých slov obsahuje kartička aj meno ich dieťatka, týždeň narodenia a váhu, ktorá v mnohých prípadoch nedosahuje ani 800 či 1000g. Dnes sú z týchto detí životaschopné, šikovné, život a rodičov milujúce malé osobnosti, ktoré dokazujú, že zázraky sa na tomto svete dejú.

Pomáhajte s nami

Zapojiť sa môže široká verejnosť nielen oblečením v purpurových odtieňoch, zdieľaním svojich purpurových príspevkov medzi priateľmi, svojich fotiek či fotiek nasvietených dominánt z jednotlivých miest, ale vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť môže ktokoľvek aj finančne prostredníctvom darovacieho formuláru na náš účet, z ktorého OZ Malíček financuje všetky aktivity na pomoc predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Vďaka tejto finančnej podpore budeme môcť aj naďalej realizovať naše projekty, zabezpečovať materiálne vybavenie do perinatologických centier a neonatologických oddelení a pomáhať tak tým najmenším. OZ Malíček tým napĺňa svoju víziu, aby predčasne narodené deti mohli byť spolu s rodičmi od prvej chvíle a aby prítomnosť blízkych bola vnímaná ako súčasť najlepšej starostlivosti.

Darovací formulár: https://www.malicek.sk/pomahajte-s-nami/pomahajte-financne

Purpurové srdce

V dôsledku súčasnej situácie sa presúva benefičný galavečer Purpurové srdce, oceňovanie osobností, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde. „Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a smrť ide ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života,“ uviedla predsedníčka OZ. Oceňovanie sa podľa jej slov presúva na nasledujúci rok, kedy, veríme, bude už situácia nie len na Slovensku lepšia.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.

K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra. Bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí, ktorí sa rozhodli informovať o problematike predčasných pôrodov. Od roku 2011 má oficiálne čestné miesto už aj v slovenskom kalendári.

Starostlivosť o predčasne narodené deti je nesmierne náročná. Občianske združenie Malíček už osem rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Malíček vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Ako ďalej vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček a zároveň staničná sestra na oddelení s predčasne narodenými deťmi: „Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Našim poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.” Malíček zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov), ktorá sa zameriava na tvorbu štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

Prečítajte si aj príbeh predčasniatok tu.

zdroj: OZ Malíček, foto: OZ Malíček

Komentáre

komentáre