pondelok , 24 júna 2024
Home / Dieťa / Predčasne narodené deti

Predčasne narodené deti

Niekedy sa detičky pýtajú na svet skôr… Alebo treba niekedy pôrod vyvolať. Nič nezvyčajné. Ale ak chce ísť dieťa na svet pred 37. týždňom tehotenstva, alebo sa tehotenstvo musí ukončiť  o niekoľko týždňov, či mesiacov skôr, ako je stanovený termín pôrodu, hovoríme o predčasnom pôrode a predčasne narodených deťoch.

V dnešnej dobe už predčasne narodené detičky majú veľké šance na prežitie. Pochopiteľne, veľmi záleží na odbornosti vedenia pôrodu a následne na starostlivosti v prvých týždňoch života. V súčasných vybaveniach nemocnice sú už možnosti zachrániť takéto detičky, zatiaľ čo v minulosti tieto deti mali malú životaschopnosť.

dieta

Stáva sa, že duševný a telesný vývoj predčasne narodených detí je do 2. -3. roku trocha oneskorený, no neskôr, v ďalšom období svojich rovesníkov dobehnú.

Čo spôsobuje predčasný pôrod?

Najčastejšie sa uvádza:

  • predčasne odtečenie plodovej vody,
  • prílišná námaha a stres,
  • úraz matky,
  • predčasné odlúčenie placenty.

Nedonosené detičky sú maličké, slabučké, spavé, nemajú sací reflex, nevedia si udržať stálu teplotu a majú problémy s dýchaním.

dieta

Preto je vždy potrebná starostlivosť v inkubátoroch, v ktorých majú teplo a v ktorých je zariadenie na podávanie kyslíka, zvlhčovanie vzduchu…

Každý asi vie, že najvhodnejšou stravou pre novorodencov je materské mlieko. Niektoré detičky si v prvých týždňoch vyrovnajú svoju hmotnosť, iné môžu pekne a rýchlo priberať, napríklad aj takých 700 g mesačne. Mamička sa musí snažiť udržiavať si materské mlieko, odsávať, skladovať, dieťatko aj tak zo začiatku bude potrebovať len malé množstvo.

Dieťa býva väčšinou prepustené z nemocnice v období, keď nastáva pôvodný termín pôrodu, ak má svoju váhu nad 2500 g a ak si dokáže udržať telesnú teplotu.

Potom môže ísť konečne s mamou domov…

Máte aj vy predčasniatka? Aké boli vaše začiatky? Napíšte nám…

foto a video: flickr.com,  youtube.com

Komentáre

komentáre