sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Potvrdené! Biologické hodiny tikajú aj chlapom

Potvrdené! Biologické hodiny tikajú aj chlapom

To, čo sme mnohé už dávno tušili, je konečne dokázané! Aj chlapom tikajú biologické hodiny!

Áno, áno, je to oficiálne potvrdené, a to vedcami z Harvardskej univerzity. Takže, páni, už žiadne výhovorky ani zbytočné odkladanie otcovstva. 🙂

Štúdia o biologických hodinách chlapov

Všeobecne panuje presvedčenie, že na plodnosti muža sa vekom nič nemení. Na rozdiel od žien, ktorým po 35. roku života prudko klesá šanca otehotnieť. Doktorka Laura Dodge a jej tím z Lekárskej fakulty na Harvarde sa však pozreli tejto veci bližšie na zúbok, presnejšie zamerali sa na mužský aspekt v procese oplodnenia a zistili zaujímavé skutočnosti.

Ako sa totiž ukázalo, pri spojení žien pod tridsať a mužov medzi 30 až 35 rokmi boli šance na počatie 73 %. U skupiny starších mužov medzi 40 až 42 však úspešnosť klesla na 46 %. A podľa štúdie môže trvať až 5-krát dlhšie, než žena otehotnie s mužom vo veku ku nad 45 rokov, pričom nebezpečenstvo potratu sa viac než zdvojnásobuje v porovnaní s mužmi pod 25 rokov.

U mužov sa šanca byť otcom vekom znižuje

Je známe, že žena sa rodí s konečným počtom vajíčok, ktoré behom postupne dozrievajú. Vajíčka majú s pribúdajúcimi rokmi ženy tendenciu kumulovať rôzne mutácie DNA, ktoré sú pre potenciálny plod zdravotne rizikové.

U mužov sa síce spermie obmieňajú každý deň, no bunky, ktoré ho produkujú tiež časom podliehajú znehodnocovaniu. Ako ukázala ďalšia dánska štúdia existuje súvislosť medzi vysokým vekom otcov a výskytom autizmu a iných psychických porúch ich potomkov.

zdroj: The Guardian, Pexels

Komentáre

komentáre