sobota , 13 apríla 2024
Home / Rodina / Rodičia a deti / O materstve

O materstve

Existuje veľa vecí a zvykov, ktorými sa odlišuje matka s deťmi od „nematky“. Začína to pôrodom…V tej chvíli sa z vás stáva mamina. Všetko je dokonalé a prežívate najkrajší deň v živote. Máte pri sebe konečne svoje najúžasnejšie dieťa. Vaše pocity sú neopísateľné.

Potom prídete domov z pôrodnice a začne to…

Začne kolobeh činností: dojčenie, prebaľovanie, kúpanie, dojčenie, uspávanie, navarenie, dojčenie, upratanie, pranie, dojčenie, žehlenie, dojčenie, prebaľovanie,…

matka 3

Ale… Zvyknete si…

Zvyknete si na to,  že je úplne „normálne“ vstávať aj dvanásťkrát v noci  k svojmu bábätku.

Zvyknete si stále dookola opakovať:  „Neplač, dáme mliečko. Tíško, som pri tebe.“

Zvyknete si na „voňavé prekvapenia“ v plienkach.

Zvyknete si na totálnu vyčerpanosť a niekedy aj úplnú rezignáciu v domácnosti.

Zvyknete si, že nemáte žiadne súkromie ani doma. Bude bežné, keď dieťa za vami dobehne do postele, do sprchy aj na záchod. 🙂

Zvyknete si, že hoci ste predtým milovali módu, teraz ste doma možno v ošúchaných teplákoch, do ktorých sa príde dieťa hocikedy „nenápadko“ utrieť.

Zvyknete si počúvať plač dieťaťa, pretože po čase rozpoznáte, kedy plače od hladu, kedy od strachu, kedy od bolesti, kedy smútku alebo hnevu.

Zvyknete si odpovedať úplne na všetko. Budete poznať odpovede na milión otázok, typu: „Mamíííí? Ako sa robia deti?  Ako ma vytiahli z tvojho bruška? Prečo mám pipíka a ty nie? Prečo  človek prdí? Prečo to musím zjesť celé?  Prečo sa nedá tá  voskovka zo steny utrieť?“

Zvyknete si na neporiadok v dome, či byte. Hoci ste boli predtým poriadkumilovná, teraz vám nebude absolútne prekážať kopa omrviniek na zemi, ktorú už štvrtýkrát vysávate.

Zvyknete si, že dieťa za dve minúty zašpiní veci, ktoré ste pred chvíľou čisté ožehlili.

Zvyknete si, keď bude dieťa v období vzdoru, že sa  hocikedy  od nervov „hodí o zem.“

Áno, zvyknete si. Lebo ste matka!

matka 1

Lebo v týchto okamihoch úplne prestanete vnímať svoju osobu. V tejto chvíli sa vaše staré „ja“ stratilo a už nikdy sa nevráti.  Lebo máte dieťatko a práve vy ste teraz najdôležitejší človek v jeho živote.

Užívajte si to!

foto: flickr.com

Komentáre

komentáre