Poznáte to, vonku je hrozný nečas, do akého by ste ani psa nevyhnali, nieto ešte vaše deťúrence, a tak vymýšľate a špekulujete, čo s nimi. Doma totiž máte veľmi znudené deti, ktorým sa o to úmornejšie snažíte vymyslieť nejaký program. Zábavný, interaktívny, kreatívny, plnohodnotný – skrátka hocičo, len nech sa nenudia.
To je ale veľká chyba, drahí rodičia! Psychológovia tvrdia, že presne táto naša, neraz prehnaná aktivita a snaha zabaviť deti stoj čo stoj, je dôvodom straty kreativity u detí či snahy vymyslieť niečo samostatne. Pritom práve zatracovaná nuda vie deti motivovať k úžasným nápadom, iba jej musíme dať „priestor“ a deťom zasa trochu času…
Nuda nie je zlá
V lete ten najlepší detský tábor, počas školského roka aspoň tri krúžky, doučovanie angličtiny a ešte aj ZUŠ-ka, len nech dieťaťu vyplníme každý deň, doslova každú minútu od rána až do večera. Lenže odborníci dvíhajú varovný prst a čoraz hlasnejšie hovoria o tom, že ak deti presýtime všemožnými aktivitami, oberieme ich o to najcennejšie: O chuť samostatne objavovať a vymýšľať. Skrátka, nedáme im možnosť, aby samy prišli na to, čo ich najviac baví a zaujíma.
Pokiaľ rodič všetok voľný čas venuje tomu, aby zabavil svoje dieťa, nikdy sa to samo nenaučí.
„Vašou úlohou ako rodiča je pripraviť deti na to, aby si samy našli v spoločnosti svoje miesto. Byť dospelý totiž okrem iného znamená aj to, že si sami nájdeme/nenájdeme čas na svoje koníčky a veci, ktoré nám robia radosť,“ hovorí Lyn Fry, londýnska detská psychologička so zameraním na vzdelávanie.
Veľké výhody nudy
A nie je jediná, kto poukazuje na výhody nudy. Doktorka Teresa Beton, ktorá sa špecializuje na súvislosti medzi nudou a predstavivosťou, povedala pre BBC, že nuda je základným predpokladom pre vývoj „vnútorného stimulu“, ktorý spúšťa kreativitu.
Až vo chvíli, keď deti nemajú žiadne zadania, kreslia a tvoria skutočne kreatívne.
Napriek tomu, že súčasnosť a všadeprítomný internet nedávajú nude skoro žiadnu šancu, odborníci o tom, že občas je jednoducho nevyhnutné trochu sa nudiť a nerobiť celkom nič, diskutujú už desaťročia. Ešte v roku 1993 psychoanalytik Adam Phillips vo svojej knihe napísal: „Moment, kedy sa dieťa začne nudiť, je v jeho vývoji dôležitým míľnikom.“
Nuda nie je strata času
Presne naopak, nuda je príležitosť zamyslieť sa nad svojím životom, nie ním len preletieť.
„Nás dospelých často deptá presvedčenie, že deti sú povinné zaujímať sa o všetko, čo im naservírujeme. Namiesto toho by sme im mali len dať čas, aby si samy našli, čo ich zaujíma. A nuda je neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu,“ vysvetľuje Phillips.
Deti občas potrebujú mať pokoj od rodičov a ich ambícií, aby samy prišli na to, čo chcú robiť.
A hoci sa mnoho rodičov obáva, že nudá je zlá, že je to iba strata času, kedy deti vymyslia jedine hlúposti a môžu si ublížiť, nie je to tak. Áno, vždy hrozí riziko, že vyparatia nejakú lotrovinu, ale aj to predsa patrí k detstvu. Najmä však potrebujú samy zistiť, čo ich skutočne baví a napĺňa. Objavovať svet po svojom. Priveľa podnetov a aktivít ich naopak ubíja a oberá o schopnosť tešiť sa z maličkostí.
Nik netvrdí, že budeme zlými rodičmi, ak deťom ponecháme aj trochu priestoru. Veď predstavivosť a schopnosť zatočiť s nudou sa najviac rozvíja práve v detstve…
zdroj: Pexels, Patalie
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.