streda , 24 apríla 2024
Home / Dieťa / Materská pohotovosť: Štúdia odhalila, že mamy pracujú 98 hodín týždenne

Materská pohotovosť: Štúdia odhalila, že mamy pracujú 98 hodín týždenne

Nie je žiadnou novinkou, že mamy idú naplno, často bez zastávky, poďakovania či extra odmeny za všetky „nadčasy“ a nočné, čo svojim deťom počas dlhých rokov obetujú.

Ak sa nepretržitá starostlivosť o deti skombinuje ešte so zamestnaním a prácou doma, nemožno sa čudovať, že sú neraz na konci so silami.

Ako veľmi je však jedna starostlivá mama unavená? Na to si detailne posvietili americkí vedci a vyjadrili to v číslach…

Materstvo je drina na viac úväzkov

Áno, byť mamou, čo sa nefláka a chce dať svojim deťom všetko, čo potrebujú, ba aj viac, je náročné. Veľmi, veľmi náročné. Jej denná smena sa totiž začína už skoro ráno, často, kým zvyšok rodiny ešte spí, počas dňa sa nezastaví, či už je doma s bábätkom, alebo ide do práce, až sa vracia podvečer nazad do ďalšej „práce“. S plnými taškami a s deťmi, ktoré vyzdvihla zo školy, škôlky a z krúžkov.

Že si konečne oddýchne? Nie je čas, so školopovinnými deťmi sa musí učiť, tie menšie si zasa vyžadujú inú pozornosť, nehovoriac o ich večnom hlade a maminej neschopnosti ich zasýtiť na dlhšie, ako dve hodiny.

Deti skrátka stále niečo chcú, potrebujú, vyžadujú a dobrá mama im nič z toho nechce odoprieť. A tak je rada, keď si o desiatej večer konečne ľahne a môže si aspoň pospať. Lebo ani to nie je pri deťoch, najmä tých najmenších, pre mnohé mamy aj niekoľko rokov samozrejmosťou.

Americká štúdia spoločnosti Welsch sa celodennej drine mám pozrela na zúbok bližšie a všetko to presne vyčíslila. Ich zistenia sú alarmujúce – priemerná mama je vyčerpaná celkom oprávnene, veď dennodenne podáva nadpriemerné výkony, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani ten najpracovitejší zamestnanec.

Priemerná mama odpracuje 98 hodín týždenne. Primerané, alebo neúmerne veľa??

Zdanlivo nikdy nekončiaca služba

Do tejto americkej štúdie sa zapojilo celkovo 2000 mám detí od 5 do 12 rokov. Ukázalo sa, že v priemere sa ich pracovný deň začína ráno pred pol siedmou a končí niekedy pred deviatou večer.

Z toho vyplýva, že bežná mama odrobí 14 hodín denne, teda 98 hodín týždenne. Ak si vezmeme, že klasický pracovný úväzok je zhruba 40 odpracovaných hodín týždenne, je neuveriteľné, ako mamy všetko zvládajú.

Zhruba 2 a pol pracovného úväzku na jednu mamu, taká je realita väčšiny mám nielen v Amerike, ale aj u nás a rôzne po svete. Normálka, alebo nehorázne veľa?

Aspoň hodinku denne pre seba

Napriek zjavnej prepracovanosti väčšiny mám štúdia ukázala jednu zaujímavú vec. Mamy sa v zásade nesťažujú na to, koľko toho denne urobia a čo všetko je na ich pleciach, ak si dokážu behom dňa nájsť aj chvíľku samy pre seba. Ideálne, ak je to minimálne hodinka, kedy nemusia robiť celkom nič, môžu si oddýchnuť a utriediť si myšlienky.

Bohužiaľ, realita je taká, že ani tento „luxus“ si nemôže dovoliť takmer polovica z opýtaných, ktoré väčšinu dní padajú unavené do postele bez možnosti mať čas nerobiť celkom nič.

Aspoň hodina denne osamote – to je nevyhnutnosť každej dobrej mamy.

4 z 10 mám zo štúdie potvrdili, že sa zväčša cítia celkom bez života a majú pocit, že všetko, čo robia, je len séria neustále sa opakujúcich, nikdy nekončiacich úloh a povinností.

Je veľká škoda, že mnohokrát ani najbližší nepomôžu a všetko stojí i padá na mame. Veľa mám preto ide nad svoje možnosti, ignorujú únavu i bolesti, v snahe byť vo všetkom dokonalé a nič, nikoho nezanedbať. Aj na úkor svojho vlastného zdravia, šťastia, komfortu.

Je veľmi dôležité, aby ich preťaženosť vnímali aj iní, najbližšia rodina, okolie, zamestnávateľ. Títo všetci by mali byť mamám, snažiacim sa ísť vždy a všade na sto desať percent, oporou a podporovať ich.

zdroj/foto: Yahoo News UK/Pexels

Komentáre

komentáre