streda , 24 apríla 2024
Home / Dieťa / KinoTIP: Medzi nami (Before I Met You)

KinoTIP: Medzi nami (Before I Met You)

Vraj je to najšťastnejší deň v živote každej ženy. Budúcej mamy.

Pôrod a príchod nového človiečika na tento svet. Akurát, že pozitíva tohto významného momentu mnohokrát prekryjú iné, menej príjemné okolnosti…

Len tak Medzi nami… takto sa rodí u nás

O tom, ako sa v slovenských pôrodniciach radosti materstva celkom poľahky zmenia na nočnú moru, hovorí nový film Medzi nami, v anglickej verzii Before I Met You od režisérky Zuzany Límovej.

Bez cenzúry ukazuje, ako sú ženy, budúce mamy, rodičky, neraz izolované od svojich blízkych a potýkajú sa s prísnym režimom, osamelosťou, ale aj rôznymi formami násilia.

Dokument o pôrodoch na Slovensku

Dokumentárny film Zuzany Límovej je intímnym pohľadom za zatvorené dvere pôrodníc, kam môžu zvyčajne vstúpiť len budúce “mamičky”. Je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha absurdným pravidlám platným už desiatky rokov.

A tak, hoci by sa ženy počas najprirodzenejšieho procesu ľudského života mali sústrediť predovšetkým samy na seba, musia sa riadiť pokynmi zdravotníkov a zastaranými procedúrami bez ohľadu na ich vlastné pocity či potreby.

Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť doplnené o zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici.

Situačné rozhovory s personálom odkrývajúce temnú stránku zdravotníctva u nás, kde sú rutina a medikácia častokrát absurdne dôležitejšie než ľudská dôstojnosť.

Aký je to pocit priviesť na svet nový život v týchto podmienkach? Film Medzi nami na túto otázku odpovedá…

zdroj: YouTube, Cinemax

Komentáre

komentáre