štvrtok , 29 februára 2024
Home / Rodina / Rodičia a deti / Keď mama hovorí, že je unavená, tak jej verte

Keď mama hovorí, že je unavená, tak jej verte

Keď mama povie, že je veľmi unavená, nepochybujte o jej slovách, ani ich ľahkovážne nezľahčujte. Nie, keď už to totiž povie nahlas a na plné ústa, naozaj to tak myslí.

Nepovedala predsa, že chce odhodiť svoje dieťa a zabudnúť naň.

Keď mama hovorí, venujte jej pozornosť

Keď matka hovorí, že by chcela nejaký čas sama pre seba, len ona, smradľavý lak na nechty a ničnerobenie pri ženskom časopise, to je všetko, čo chce a čo tým myslela. Neľutuje, že je mamou, ani netvrdí, že materstvo nie je pre ňu.

Keď mama hovorí, že chce pomoc, naozaj ju potrebuje! A neznamená to, že by bola neschopná.

Keď mama raz za čas uvarí na obed rýchle špagety s kečupom, nie je to dôkaz, že je zlá, málo starostlivá mama, ktorá nedbá na zdravú a vyváženú stravu svojho dieťaťa. Možno mu len chutia a možno nič iné nestíha, ale rozhodne to neznamená, že si to takto „zľahčuje“ každý deň a že deťom nikdy nedáva zeleninu.

Ani to, keď v dome mamy nie je všetko na svojom mieste a vy ju prepadnete v značnom chaose nedokazuje, že to takto u nich doma vyzerá stále. Alebo, že sa o domácnosť vôbec nestará.

Keď mama polohlasne zašepce, že by si rada zašla niekedy niekde s niekým, hoci len na kávu a BEZ DETÍ, to je celé, netreba za tým hľadať nič iné, nič viac. Nechce sa vrátiť k životu, aký viedla pred deťmi, predtým, než si založila rodinu a stala sa MAMOU. Iba chce byť aspoň na chvíľu opäť aj niekým iným, ženou, kamarátkou, kolegyňou…

Keď mama vyjadrí obavy či strach, myslí tým presne TO. Nehovorí, že je zbabelá, ani že sa bojí byť mamou.

Keď počujete mamu kričať, je viac než isté, že tomu zúfalému hlasnému zvuku, z ktorého až zalieha v ušiach, predchádzalo asi tak 100+ upozornení vyslovených normálnym pokojným hlasom. Bohužiaľ však neúspešne.

Keď narazíte niekde na nervóznu mamu takmer na pokraji zrútenia, nedokazuje to, že by sa v podobnom hraničnom stave ocitala každý deň. I keď o istej pravidelnosti zrejme hovoriť môžeme…

Pred tým, ako ju v sekunde odsúdite a poviete si, že materstvo nezvláda, posúďte tú situáciu objektívne. Za všetkým, aj za krikom, plačom či prosbou mamy o pomoc totiž stojí nejaký kontext a dlhý príbeh.

Je za tým nespočetne veľa prebdených nocí, neprerušovanej starostlivosti, tisícka úsmevov a pohladení dieťaťa, ktoré zo srdca miluje. Najviac, ako sa len dá. Najviac, ako vládze a stíha.

Nevymýšľajte si polopravdy a neposudzujte ju iba na základe jednej situácie, zvýšeného hlasu v obchode či pre nervozitu, ktorú z nej cítite. Odsúdiť ženu – mamu je také jednoduché, tú, ktorá sa každý deň v každom momente vzdáva svojho vlastného života len preto, aby žila pre niekoho iného. Pre človiečika, o ktorom si myslí, že je oveľa dôležitejší ako ona sama.
Vo svete nie je žiadna iná ľudská bytosť schopná obetovať sa pre rodinu tak, ako dobrá MAMA. A preto to najmenej, čo si zaslúži, je viac pochopenia, ocenenia a pomoci. Od všetkých.

zdroj/foto: Instagram (@thewaveofreality)/Pexels

Komentáre

komentáre